V blízkosti středu naší galaxie astronomové objevili proměnlivého červeného obra

Tým astronomů z Velké Británie, Čile a Polska zaznamenal překvapivé chování hvězdy VVV-WIT-08 v blízkosti středu Mléčné dráhy. Zářivost této masivní hvězdy dočasně poklesla natolik, že téměř zmizela z noční oblohy. Vědci si toto chování vysvětlují přítomností dalšího objektu na oběžné dráze hvězdy, který je obklopený diskem nebo oblakem materiálu.

Betelgeuse

Betelgeuse jedna z největších známých hvězd v Mléčné dráze. Tento červený obr se nachází ve vzdálenosti 548 světelných let (dříve se odhalovalo 650). Snímek byl pořízený teleskopem Hubble.Červený obr

Červený (rudý) obr je jedna z konečných fází vývoje hvězd. Středním a menším hvězdám v této fázi postupně dochází vodík pro termojadernou fúzi. V jejich jádru začínají převládat těžší prvky, které se slučují v ještě těžší elementy. Jádro se postupně smršťuje a okrajové vrstvy jsou naopak uvolňovány do okolí hvězdy. 

Do fáze červeného obra se za 5 miliard dostane i Slunce. Jeho velikost se při tom nafoukne až k oběžné dráze Země nebo Marsu. Z hustého jádra hvězdy vznikne bílý trpaslík a z odhozených horních vrstev se stane obálka, která vytvoří tzv. planetární mlhovinu.
Hvězda VVV-WIT-08 je až 100x větší než Slunce. Jedná se o červeného obra, tedy hvězdu v pozdní fázi posloupnosti, kdy jí dochází palivo pro termojadernou fúzi. Pohasnutí této hvězdy bylo pravděpodobně způsobeno jiným objektem, který dočasně blokoval její světlo. Zakrýt takto velkou hvězdu ale není snadné a vědci zvažují, co by to mohlo způsobit.

Jednou z teorií je, že se ve skutečnosti jedná o binární systém se dvěma hvězdami. Červený obr by byl při této teorii zastíněn diskem, který obklopuje sekundární hvězdu. Další možností je nepravidelný hustý oblak prachu obklopující hvězdu (podobně jako u hvězdy Betelgeuse). Astronomům se už podařilo identifikovat několik dalších podobných hvězd, zatím však není jisté, zda je jejich proměnlivost způsobena stejnou příčinou.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Hvězdy
tag icon
Další články z kategorie
Hvězdy