do not follow here
Hnědý trpaslík < LIVING fUTURE

Hvězdu TOI–1278 obíhá nezvykle blízko hnědý trpaslík

Mezinárodnímu týmu astronomů se podařilo najít u hvězdy TOI-1278 hnědého trpaslíka o hmotnosti 20 Jupiterů. Hnědých trpaslíků už bylo nalezeno poměrně hodně, ale většinou se jedná o samostatné objekty, hnědý trpaslík jako součást binární hvězdy je úkaz relativně vzácný.Hnědý trpaslík

Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. 

U hmotnějších hnědých trpaslíků může nicméně docházet k fúzi deuteria, nebo spalování lithia. Ani jedna z těchto reakcí však není považována za jadernou fúzi, která je typická pro hvězdy.

Hvězda TOI-1278 je červený trpaslík a nachází se 244 světelných let daleko. Hnědý trpaslík dostal označení TOI-1278 B a oběhne ji jednou za 14,5 dne. Jeho velikost vědci odhadli na 0,97 velikosti planety Jupiter a 18,5 její hmotnosti.

Systém je výjimečný blízkostí obou objektů, které dělí pouhých 0,095 AU (Merkur obíhá slunce ve vzdálenosti asi 0,4 AU). V binárních systémech s podobným poměrem hmotností obou objektů (31:1) se sekundární složka většinou nachází desítky až tisíce AU od hvězdy. 

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hnědý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Hnědý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit