do not follow here
WISE < LIVING fUTURE

Mise vesmírného teleskopu WISE bude prodloužena o další dva roky

Infračervený vesmírný teleskop WISE vyletěl do vesmíru už v roce 2009. Jeho primární misí tehdy bylo mapování hvězdné oblohy, které skončilo v roce 2011, kdy teleskopu došla chladící směs nutná pro detekci chladných objektů. Zařízení bylo potom dva roky v hibernaci. Po ní začala mise NEOWISE, jejímž úkolem je hledat planetky v blízkosti Země. Vzkříšený teleskop má pořád velký vědecký přínos, NASA se tedy rozhodla jeho misi prodloužit nejméně do června 2023.

MiseStartStatus
missions icon WISE 14. 12. 2009 Probíhá


Teleskop se na začátku své mise soustředil na hvězdné objekty mimo sluneční soustavu a planetky ve sluneční soustavě. Ke své misi využíval chlazení svých přístrojů vodíkem, což mu umožnilo detekci studených objektů. Zasloužil se tak mimo jiné o objev prvních chladných hnědých trpaslíků spektrální třídy Y. Teleskop WISE přispěl také k objevení třetí nejbližší hvězdy Luhman 16. Už během primární mise se teleskopu dařilo sledovat i planetky ve sluneční soustavě hlavně v Pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.

Po roce 2013 přišla druhá část mise - NEOWISE, ve které se teleskop soustředí na hledání planetek v blízkosti Země. Očekávalo se objevení asi 150 do té doby neznámých objektů. Do roku 2017 jich NEOWISE objevil 416. 

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
WISE

tag icon
Další články z kategorie
WISE
Načítám stránku...
x zrušit