do not follow here
Hnědý trpaslík < LIVING fUTURE

WISE J0623-0456 je nejchladnější hnědý trpaslík, od kterého byly zachyceny rádiové vlny

Hnědý trpaslík WISE J0623-0456 se nachází asi 38 světeůných ůet daleko a byl objeven u v roce 2011. Nově se u něj nyní vědcům podařilo detekovat prostřednictvím observatoře ASKAP rádiové signály. Objev z něj dělá nejchladnější hvězdu nebo hnědého trpaslíka, u kterého byly rádiové vlny pozorovány.Hnědý trpaslík

Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. 

U hmotnějších hnědých trpaslíků může nicméně docházet k fúzi deuteria, nebo spalování lithia. Ani jedna z těchto reakcí však není považována za jadernou fúzi, která je typická pro hvězdy.

WISE J0623-0456 je hnědý trpaslík spektrální třídy T. Jeho poloměr astronomové odhadují na zhruba 3/4 poloměru planety Jupiter, má však několikrát větší hmotnost.

K objevu vědci využili radioteleskopu ASKAP (Australian Square Kilometre Array Pathfinder). Rádiové vlny zřejmě vznikly při interakci elektronů s magnetickými póly trpaslíka. Díky jeho rotaci potom vědci pozorují pravidelně se opakující signály. 
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
WISE J0623-0456 37.7 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hnědý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Hnědý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit