do not follow here
Teleskopy < LIVING fUTURE

Ukázka výkonu teleskopu JWST: srovnání s teleskopy WISE a Spitzer

Astronom Andras Gaspar vytvořil koláž, která ukazuje stejné místo ve vesmíru, vyfocené třemi různými teleskopy. Je na ní dobře vidět, jak teleskop Jamese Webba změní naše vnímání vesmíru. Snímek z JWST je výrazně detailnější a čistější než ty pořízené staršími teleskopy WISE a Spitzer.

MiseStartStatus
missions icon Spitzer 25. 8. 2003 - 30. 1. 2020 Ukončená
missions icon WISE 14. 12. 2009 Probíhá
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Aby ověřili kalibraci zrcadel teleskopu JWST, namířili jej astronomové na část Velkého Magellanova mračna, malé galaxie sousedící s Mléčnou dráhou. Na obrázku je možné srovnat snímek pořízený teleskopem Jamese Webba s fotografiemi z teleskopů WISE a Spitzer. 

Všechny tři teleskopy jsou ve vesmíru a snímají světlo v infračervené, jejich zaměření ale bylo odlišné. Co však měly společné byl nějaký mechanismus na ochlazení přístrojů, který umožňovat detekci infračerveného světla.

Spitzer

Teleskop Spitzer letěl do vesmíru v roce 2003 a jeho úkolem bylo pozorovat vzdálené cíle. Spitzer byl součástí čtveřice velkých observatoří NASA (Hubble - viditelné spektrum, Spitzer - infračervená, Chandra - rentgen a Compton - gama). Jako chladící mechanismus využíval tekuté helium. Dnes už je vysloužilý, NASA jeho misi ukončila v roce 2020.

WISE

Teleskop WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) začal svou misi v roce 2009 a jeho úkolem bylo zmapovat celou oblohu. Jeho přístroje byly chlazeny pomocí zmrzlého vodíku. Dnes je teleskop dál částečně funkční a hledá planetky v blízkosti Země.

James Webb

JWST je nejdražší, největší a nejmodernější teleskop. Do vesmíru letěl o Vánocích 2021 a zatím stále prochází uváděním do provozu. Ochlazování jeho přístrojů zprostředkovává velký sluneční štít a přístroj MIRI je vybaven přídavným chlazením pomocí helia.

James Webb (JWST)

Teleskop Jamese Webba (James Webb Space Telescope, JWST) je nový vlajkový teleskop NASA. Bude zkoumat vesmír hlavně v infračerveném spektru elektromagnetického záření s větším záběrem i vyšším rozlišením než má jeho předchůdce. 

Zrcadlo nového teleskopu je tvořeno 16 šestiúhelníkovými segmenty, které dohromady tvoří plochu o průměru 6,5 metru (sběrná plocha zrcadla je 25,4 m2). Celková sběrná plocha JWST je tak 6,5x větší než u teleskopu Hubble. K tomu je JWST vybaven také unikátním slunečním štítem, který má plochu srovnatelnou s tenisovým kurtem.

Oběžná dráha JWST

JWST bude zkoumat vesmír z lagrangeova libračního bodu L2 (na přímce Slunce - Země, bude teleskop 1,5 milionu kilometrů za naší planetou).

Společný program USA, Evropy a Kanady

Evropská raketa Ariane 5 je jedním z příspěvků evropské vesmírné agentury ESA do programu, na kterém se kromě NASA podílí také kanadská vesmírná agentura CSA.

Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?
  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

  Další zprávy z kategorie
  Teleskopy

  tag icon
  Další články z kategorie
  Teleskopy