do not follow here
Slunce < LIVING fUTURE

Na povrchu Slunce bylo potvrzeno doposud teoretické vlnění s dlouhou periodou

Tým solárních fyziků vedený Laurentem Gizonem z Max Planck Institute v Německu v nové studii popisuje objev nových globálních vln na Slunci. Projevují se na povrchu hvězdy jako vířivé pohyby s rychlostí kolem pouhých 5 kilometrů za hodinu. Perioda těchto pohybů je srovnatelná s 27denní rotací Slunce. Pro svůj výzkum vědci použili data za 10 let pozorování solární sondy SDO.

MiseStartStatus
missions icon ASO-S 8. 10. 2022 Probíhá


V 60. letech byly objeveny akustické oscilace naší hvězdy. Miliony různých akustických módů mají periodu kolem 5 minut a vznikají díky turbulencím v blízkosti povrchu hvězdy.

Před více než 40 lety bylo předpovězeno také vlnění s delší periodou, až doteď však nebylo pozorováno. Nově rozpoznané vlny v datech ze sondy SDO nicméně nejsou akustické, jedná se o pohyb materiálu, a to jak na povrchu, tak pod ním. Tento pohyb způsobuje rotace hvězdy, která se liší v různé hloubce a vzdálenosti od pólů. 

V datech ze sondy SDO se vědcům podařilo identifikovat desítky takových vln, každou s jinou periodou. Jeden druh těchto vlnění poblíž rovníku byl identifikován už v roce 2018 jako Rossbyho vlny.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Slunce

Načítám stránku...
x zrušit