do not follow here
Planetky (asteroidy) < LIVING fUTURE

V Pásu asteroidů byly objeveny dvě rudé planetky, které připomínají tělesa z Kuiperova pásu

U dvou planetek v Pásu asteroidů byl zjištěn překvapivě červený povrch. Planetky 203 Pompeja a 269 Justitia mají podle nové studie červenější povrch než jakékoliv jiné známé těleso v této oblasti mezi planetami Mars a Jupiter. Jejich barva tak připomíná spíš objekty z okraje sluneční soustavy, za oběžnou drahou planety Neptun. Červenou barvu planetek způsobují komplexní organické sloučeniny.Hlavní pás

Pás asteroidů (Hlavní pás, Asteroid belt) je oblast mezi planetami Mars a Jupiter, ve které se nachází množství drobných planetek. Celková hmotnost objektů v Hlavním pásu dosahuje asi 4 % hmotnosti Měsíce.

Spektroskopická pozorování ukázala na nečekaně červenou barvu těles 203 Pompeja a 269 Justitia. Jedná o větší planetky, které mají několik desítek kilometrů v průměru. Právě na ty se ve svém výzkumu zaměřil vědecký tým vedený Sunaem Hasegawou.

Podle vědců se barva těchto těles nápadně podobá objektům v Kuiperově pásu. Naopak při srovnání s tělesy ve vnitřní části sluneční soustavy se vědcům nepodařilo najít žádné podobné. Je tedy možné, že se jedná o planetky, které vznikly na okraji sluneční soustavy a později se přesunuly blíže Slunci.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Planetky (asteroidy)

Načítám stránku...
x zrušit