do not follow here
Mléčná dráha < LIVING fUTURE

Z jednoho z ramen Mléčné dráhy vystupuje nezvyklá struktura, její součástí je také ikonická Orlí mlhovina

V datech z teleskopů Spitzer a Gaia se astronomům podařilo identifikovat zatím neznámou strukturu v Mléčné dráze. Jedná se o malé rameno, které pod nezvykle vysokým úhlem vybočuje z ramene Střelce. V tomto nově identifikovaném regionu se nachází převážně mladé hvězdy a mlhoviny, mezi které patří mimo jiné i známá Orlí mlhovina.Galaxie Mléčná dráha má tvar spirály se 4 hlavními rameny. Tato struktura ale byla lidstvu dlouho zahalena, není totiž snadné určit tvar galaxie, při pozorování zevnitř. Teprve s novými technologiemi a postupy začali astronomové v 50. letech zjišťovat, že hvězdy v naší galaxii jsou uspořádány do ramen.

Jejich práce ale dál pokračuje. Tím nejdůležitějším nástrojem je dnes vesmírný teleskop Gaia, který dlouhodobě pozoruje hvězdy v Mléčné dráze a s velkou přesností měří jejich vzdálenost a pohyb. Astronomové tak mohou v datech z této mise hledat skupiny hvězd a další struktury, které nám doposud zůstávaly skryté.

Kromě Orlí mlhoviny jsou součástí nově identifikované struktury také mlhoviny Omega, Trifid a Laguna. Celá struktura se táhne asi 3 tisíce světelných let daleko.

Mléčná dráha
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mléčná dráha

tag icon
Další články z kategorie
Mléčná dráha
Načítám stránku...
x zrušit