Nově objevený blízký hnědý trpaslík patří mezi nejstarší v galaxii

Ve vzdálenosti 50 světelných let se amatérskému astronomovi Danu Caseldenovi podařilo objevit zatím neznámého hnědého trpaslíka WISEA J153429.75-104303.3. Vědce překvapilo, že tento relativně blízký objekt tak dlouho odolával detekci. Příčinou je nezvyklé záření, které z něj vychází. V některých vlnových délkách je velmi slabé, v jiných naopak výrazné.

Hnědý trpaslík

Hnědý trpaslíkHnědý trpaslík

Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. Je nicméně možné, že u některých masivnějších hnědých trpaslíků může docházet k fúzi deuteria.

Hnědý trpaslík WISEA J153429.75-104303.3 se svým záření liší od ostatních podobných objektů. Podle nově publikované studie v magazínu Astrophysical Journal Letters by to mohlo být způsobeno jeho nezvyklým stářím. Vědci odhadují, že by mohl mít 10-13 miliard let, tedy 2x více než je odhadované stáří ostatních hnědých trpaslíků.

Objekt byl objeven v datech z teleskopu WISE. Při následné analýze si vědci pomohli také daty z teleskopů Spitzer, Hubble a W. M. Keck a zjistili, že se pohybuje velkou rychlostí. Spektroskopická analýza dál ukázala, že v jeho složení zřejmě chybí těžší prvky, což by indikovalo vysoké stáří.

Zatím se jedná o jediný podobný objekt, který se podařilo pozorovat. Ačkoli vědci jejich existenci předpokládali, překvapil je nález v takové blízkosti sluneční soustavy. Je tedy možné, že takto starých hnědých trpaslíků je v Mléčné dráze velké množství, jen není snadné je kvůli jejich slabému záření najít. 

Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
WISEA J153429.75-104303.3 Hnědý trpaslík 50.2 0
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Hnědý trpaslík