do not follow here
Bílý trpaslík < LIVING fUTURE

Nedaleký dvojitý bílý trpaslík by mohl generovat silné gravitační vlny s nízkou frekvencí

Týmu astronomů vedenému Vedantem Chandrou z Johns Hopkins University se podařilo identifikovat novou dvojhvězdu SDSS J133725.26+395237.7 (SDSS J1337+3952) tvořenou dvěma bílými trpaslíky. Tento systém je výjimečný tím, že jsou pozorovatelné spektrální čáry obou hvězd (double-lined spectroscopic binaries, SB2). To vědcům umožnilo upřesnit parametry jednotlivých hvězd. Hvězda SDSS J1337+3952 by navíc díky své blízkosti Slunci a krátké periodě mohla generovat detekovatelné nízkofrekvenční gravitační vlny.



Bílý trpaslík

Když hvězdě velikosti Slunce dojde palivo pro termojadernou fúzi, odhodí svrchní vrstvy do svého okolí a její jádro se smrskne do malého hustého objektu. Výsledný bílý trpaslík dosahuje hmotnosti srovnatelné s hmotností Slunce, velikostí je však srovnatelný například se Zemí.

Vědci předpokládají, že z 98 % hvězd ve vesmíru nakonec vzniknou bílí trpaslíci. Neprobíhá v nich už termojaderná fúze a v průběhu svojí existence postupně chladnou. Nakonec z bílého trpaslíka vznikne trpaslík černý, je k tomu ale potřeba více času, než je stáří vesmíru.
Dvojhvězdu SDSS J1337+3952 tvoří bílý trpaslík A, který má zhruba polovinu hmotnosti Slunce a asi 0,014 jeho poloměru, a bílý trpaslík B, který váží asi 30 % Slunce a má 0,02 jeho poloměru. (Hmotnější trpaslík je menší, protože vyšší gravitační síla způsobuje jeho smrštění).

Podle jejich teplot vědci odhadli také stáří těchto hvězd. Sekundární trpaslík (B) zřejmě vznikl dříve z masivnější hvězdy před asi 1,2 miliardami let. Druhá hvězda v systému (dnes primární složka A) potom pohltila odhozenou hmotu a před 600 miliony let z ní vznikl druhý, masivnější bílý trpaslík.

Oba bílí trpaslíci kolem sebe vzájemně oběhnou za 99 minut, což naznačuje, že jsou si velmi blízko. Vědci jsou přesvědčeni, že generují silné milihertzové gravitační vlny. Takové sice dnešní technologie ještě zachytit nedokáže, pro budoucí detektory však bude SDSS J1337+3952 vhodným kandidátem.

Během následujících 220 milionů let vědci očekávají splynutí obou trpaslíků do nové hvězdy. Zřejmě půjde o rychle rotující hvězdu bohatou na helium, ze které vznikne masivnější bílý trpaslík.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
SDSS J1337+3952 368.3 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Bílý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Bílý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit