Supernovy < LIVING fUTURE

V Mléčné dráze byla objevena prázdná oblast, která má 500 světelných let napříč

Při mapování Mléčné dráhy prostřednictvím dat z teleskopu Gaia se astronomům podařilo identifikovat rozsáhlý region, který zeje prázdnotou. Díra se nachází mezi molekulárními oblaky v souhvězdích Persea a Býka a má napříč 500 světelných let. Podle vědců se jedná o výsledek exploze supernovy, která odvála okolní materiál. A to vedlo k vlně zrodu nových hvězd na okraji této prázdnoty.

MiseStartStatus
missions icon Gaia 19. 12. 2013 Probíhá


Molekulární oblaka jsou regiony, ve kterých je mezihvězdné médium stlačeno do hustějších struktur. Při vhodných podmínkách v nich může docházet ke vzniku nových hvězd. Zřejmě to se právě stalo v případě molekulárních oblaků v okolí nově objevené prázdnoty. Supernova, která jí dala vzniknout, způsobila také koncentraci mezihvězdného média do těchto oblaků.

Supernovy

Supernovy jsou zářivé exploze masivních hvězd. Mohou nastávat u hvězd větších než Slunce, kterým došlo palivo pro termojadernou fúzi, případně u bílých trpaslíků, kteří pohlcují materiál ze svého okolí a překročí určitou hmotnost. 

Supernovy typu I
K supernově může dojít, pokud hvězda pohlcuje materiál ze svého okolí (zpravidla ze sousední hvězdy). Při překročení určitého limitu dojde díky silné gravitaci k jejímu zhroucení a následné explozi.

Supernovy typu II
K supernově může také dojít kolapsem samostatné hvězdy. Zpravidla nastává, když hvězdě dojde palivo pro termojadernou fúzi, která vyrovnává gravitační sílu.

Výsledkem supernovy je u hvězd s nižší hmotností neutronová hvězda, u masivnějších objektů potom černá díra. V místě exploze se většinou nachází pozůstatek supernovy tvořený materiálem, který exploze vymrštila do okolí. Z tohoto matriálu během miliard let vznikají další hvězdy a také planety obohacené o těžké prvky, které v supernově vznikly.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Supernovy

tag icon
Další články z kategorie
Supernovy