V Mléčné dráze byla objevena prázdná oblast, která má 500 světelných let napříč

Při mapování Mléčné dráhy prostřednictvím dat z teleskopu Gaia se astronomům podařilo identifikovat rozsáhlý region, který zeje prázdnotou. Díra se nachází mezi molekulárními oblaky v souhvězdích Persea a Býka a má napříč 500 světelných let. Podle vědců se jedná o výsledek exploze supernovy, která odvála okolní materiál. A to vedlo k vlně zrodu nových hvězd na okraji této prázdnoty.

MiseStartStatus
missions icon Gaia 19. 12. 2013 Probíhá
Supernova SNR 0509-67,5

Supernova SNR 0509-67,5 Pozůstatky exploze supernovy typu Ia, která mohla být pozorovatelná na Zemi před asi 400 lety. Nachází se v trpasličí galaxii Velký Magellanův oblak, která obíhá Mléčnou dráhu ve vzdálenosti 170 tisíc světelných let.Molekulární oblaka jsou regiony, ve kterých je mezihvězdné médium stlačeno do hustějších struktur. Při vhodných podmínkách v nich může docházet ke vzniku nových hvězd. Zřejmě to se právě stalo v případě molekulárních oblaků v okolí nově objevené prázdnoty. Supernova, která jí dala vzniknout, způsobila také koncentraci mezihvězdného média do těchto oblaků.

Supernovy

Supernovy jsou zářivé exploze masivních hvězd. Mohou nastávat u hvězd větších než Slunce, kterým došlo palivo pro termojadernou fúzi, případně u bílých trpaslíků, kteří pohlcují materiál ze svého okolí a překročí určitou hmotnost. 

Výsledkem supernovy je u hvězd s nižší hmotností neutronová hvězda, u masivnějších objektů potom černá díra. V místě exploze se většinou nachází pozůstatek supernovy tvořený materiálem, který exploze vymrštila do okolí.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Supernovy
tag icon
Další články z kategorie
Supernovy