do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Mars se skryje za Slunce, robotické sondy na rudé planetě si na pár týdnů odpočinou

Planeta Mars se 7. října ocitne v konjunkci, bude se tedy nacházet na opačné straně Slunce z pohledu ze Země. Při této pozici je narušena komunikace mezi oběma planetami a může dojít ke ztrátě kontaktu s tamními robotickými sondami. Těch je na sousední planetě aktuálně aktivních 11 (včetně vrtulníku Ingenuity). Ty na oběžné dráze budou pokračovat ve svém monitorování planety, sondy na povrchu zůstanou po několik týdnů na místě.

MiseStartStatus
missions icon Mars Odyssey 7. 4. 2001 Probíhá
missions icon Mars Express 2. 6. 2003 Probíhá
missions icon MRO 12. 8. 2005 Probíhá
missions icon Curiosity 26. 11. 2011 Probíhá
missions icon MAVEN 18. 11. 2013 Probíhá
missions icon Trace Gas Orbiter 14. 3. 2016 Probíhá
missions icon InSight 5. 5. 2018 - 21. 12. 2022 Ukončená: Úspěch
missions icon Hope 19. 7. 2020 Probíhá
missions icon Tianwen-1 23. 7. 2020 Probíhá
missions icon Perseverance 30. 7. 2020 Probíhá


Signál od pozemních sond na Marsu je přenášen přes sondy na oběžné dráze. Z oběžné dráhy Marsu bude komunikace se Zemí možná, ale může docházet k výpadkům. Vzhledem k několikaminutovému zpoždění v komunikaci jsou nicméně částečně autonomní a budou tak moci pokračovat v některých svých úkolech i bez komunikace se Zemí. Nasbíraná data za období konjunkce budou na Zemi zaslána po obnovení plného spojení.

Aktivita sond NASA v následujících dnech

Perseverance Rover Perseverance zůstane ve své aktuální lokaci a bude pozorovat počasí v kráteru Jezero. K tomu bude provádět podpovrchová měření svým radarem. Svými kamerami bude dávat pozor na své okolí, zda se například neobjeví malé vzdušné víry označované jako dust devils (rarášci). Ingenuity Malá helikoptéra Ingenuity zůstane připoutaná k povrchu ve vzdálenosti 175 metrů od roveru Perseverance. Pravidelně bude roveru také hlásit svůj stav. Curiosity I rover Curiosity zůstane stát tam, kde se právě nachází. Podobně jako rover Perseverance bude pozorovat počasí a hledat případné rarášky. Navíc bude provádět měření radiace pomocí přístroje RAD. InSight InSight je stacionární sonda, takže se pro ni s konjunkcí moc nemění. Bude dál naslouchat otřesům z nitra planety. Orbitální sondy MRO, MAVEN a Mars Odyssey Sondy na oběžné dráze budou pokračovat ve svojí práci - zkoumání planety pod nimi. K tomu budou pokračovat v přenosu některých dat od sond na povrchu

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit