Galaxie < LIVING fUTURE

Hvězdokupa uvnitř Velkého Magellanova mračna by mohla být zbytkem dávno pohlcené trpasličí galaxie

Mapování hvězd v Mléčné dráze ukazuje, že její hvězdy mohou pocházet z různých galaxií, které byly v minulosti do té naší začleněny. Tým astronomů vedený Alessiem Mucciarellim ve své nově publikované studii dokládá, že obdobný proces probíhá i u menších galaxií. Svůj výzkum vědci zaměřili na blízkou galaxii Velký Magellanův oblak, ve kterém našli zbytky dávno pohlcené galaxie.

Velké Magellanovo Mračno

Velké Magellanovo MračnoMagellanova mračna

Naši galaxii Mléčnou dráhu obíhají desítky menších galaxií, které jsou k ní gravitačně vázány podobně jako planety k hvězdám. Největší z nich jsou Velký a Malý Magellanův oblak (Velké a Malé Magellanovo mračno), které se nacházejí 163 tisíc a 200 tisíc světelných let daleko. Jedná se o trpasličí galaxie, které jsou sice dobře viditelné pouhým okem, ale pouze z jižní polokoule. 

Velký Magellanův oblak má hmotnost zhruba 1 % hmotnosti Mléčné dráhy a rozkládá se napříč 14 tisíci světelnými lety. Sousední Malý Magellanův oblak je asi o polovinu menší.
Pro svůj výzkum se astronomové zaměřili na kulové hvězdokupy ve Velkém Magellanově mračnu. Jedná se o seskupení gravitačně vázaných hvězd s podobným složením. U 11 z nich analyzovali chemické složení jejich hvězd a zjistili, že jedna se od ostatních výrazně liší.

Jedná se o hvězdokupu NGC 2005, která obsahuje na 200 tisíc hvězd a nachází se 750 světelných let od středu trpasličí galaxie. Oproti ostatním obsahuje méně zinku, mědi, křemíku a vápníku.

Vědci navrhují, že se jedná o zbytek malé galaxie, ve které probíhal zrod nových hvězd relativně pomalu. Před asi miliardou let se spojila s Velkým Magellanovým Mračnem, do kterého byly některé její hvězdy postupně začleněny. Zůstalo jen jádro v podobě kulové hvězdokupy NGC 2005.

Velké Magellanovo mračno

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Galaxie
tag icon
Další články z kategorie
Galaxie