do not follow here
Nova-C < LIVING fUTURE

Přistávací modul Nova-C v příštím roce zamíří k měsíčnímu kráteru Shackleton

NASA a společnost Intuitive Machines oznámily místo přistání pro modul Nova-C, který by měl odletět na Měsíc v příštím roce v rámci mise označované Intuitive Machines 2. Soukromý modul s instrumenty NASA přistane v těsné blízkosti kráteru Shackleton poblíž jižního pólu. Během mise se zařízení PRIME-1 pokusí najít led v hloubce až 1 metr pod povrchem.

MiseStartStatus
missions icon Intuitive Machines Mission 1 15. 2. 2024 Probíhá
missions icon Intuitive Machines Mission 3 2024 Plánovaná
missions icon Intuitive Machines Mission 2 2024 Plánovaná


Intuitive Machines Mission 2

Druhá plánovaná mise společnosti Intuitive Machines. Přistávací modul Nova-C dopraví na povrch Měsíce zařízení NASA a dalších komerčních partnerů. Součástí modulu bude mimo jiné zařízení PRIME-1, které se pokusí o vrtání pod povrch Měsíce a dolování vodního ledu.

Intuitive Machines

Společnost Intuitive Machines plánuje celkem tři lunární mise. První dvě by měly proběhnout v příštím roce a třetí v roce 2024.

Kráter Shackleton

Kráter, který má 21 kilometrů napříč, se nachází v těsné blízkosti jižního pólu na přivrácené straně Měsíce. Průzkum z oběžné dráhy ukázal, že se v něm nachází nezvykle velké množství vodíku, což by mohlo značit přítomnost vody. Modul Nova-C přistane vně kráteru v oblasti nazvané Shackleton connecting ridge. V tomto místě je dost slunečního svitu, aby mohl poskytovat energii solárním panelům sondy asi 10 dní. Potom přijde lunární noc, která trvá asi 2 týdny. Pokud vám název přistávacího místa pro druhou misi Shackleton přijde povědomý, mohli jste se s ním setkat v seriálu For All Mankind. A nejedná se o náhodu, i v něm se astronauti pokoušeli těžit vodu.

Lunární program Artemis

Artemis je dlouhodobý lunární program NASA, jehož cílem je dopravit na povrch Měsíce po dlouhých desetiletích lidskou posádku. Postupně by měla během tohoto programu vzniknout v blízkosti jižního pólu Měsíce obyvatelná stanice.

Robotické mise

Od roku 2022 chce NASA posílat na Měsíc dvakrát ročně náklad prostřednictvím svých soukromých partnerů v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Automatické vesmírné lodě budou na povrch Měsíce vozit technologické demonstrátory a vědecká zařízení.
Datum Mise
2023 / Q3 přistávací modul Nova-C vybavený přístroji od NASA a dalších zákazníků přistane rámci mise IM-1 v oblasti Oceanus Procellarum na přivrácené straně Měsíce.
2023 / Q3 přistávací modul Peregrine doveze na povrch Měsíce malý rover Iris.
2023 / Q4 druhý přistávací modul Nova-C přistane v blízkosti kráteru Shackleton.
2024 / Q4 přistávací modul Griffin doveze na povrch Měsíce rover VIPER
2024 na povrch Měsíce dosedne přistávací modul Blue Ghost od Firefly Aerospace s několika vědeckými instrumenty NASA

Mise s posádkou

Artemis I První mise programu Artemis byla zatím ještě bez posádky. Vesmírná loď Orion při ní byla vynesena do vesmíru raketou SLS při jejím prvnímletu a po obletu Měsíce se úspěšně vrátila na Zemi. Mise trvala přes 30 dní. Artemis II První let vesmírné lodi Orion s posádkou je plánován na rok 2024. Během desetidenní mise Artemis-2 obletí čtyřčlenná posádka Měsíc a bez přistání se vrátí zpět na Zemi. Po dosažení oběžné dráhy Země se posádka opakovaně přiblíží ke třetímu stupni rakety SLS. Gateway V roce 2023 by měla začít výstavba orbitální lunární stanice Gateway. Na oběžné dráze se spojí první dva moduly, které poslouží jako základ stanice. Artemis III První let astronautů na povrch Měsíce je plánovaný na rok 2025. Na povrch se dostanou prostřednictvím vesmírné lodi Starship od SpaceX, se kterou se Orion spojí na oběžné dráze. Tzv. Starship bude na posádku lodi Orion čekat na oběžné dráze Měsíce, kam se dostane pomocí komerční rakety. Součástí mise bude také historicky první žena, která vstoupí na povrch, kde posádka stráví asi týden. Artemis IV Mise Artemis IV by měla být první pilotovanou misí k orbitální lunární stanici Gateway, zde posádka připojí obytný modul I-Hab, který s sebou přiveze ze Země. Z Gateway se potom vydají k povrchu Měsíce. Artemis V Mise Artemis V bude první, která poletí jak ke Gateway, tak na povrch Měsíce. Další vývoj Do konce 20. let chce NASA v blízkosti jižního pólu Měsíce založit Artemis Base Camp, kde by měla být posádka schopná fungovat až několik měsíců v kuse. Součástí stanice bude ubytovací modul pro čtyři astronauty, rovery s přetlakovou kabinou i bez ní, elektrárna i zařízení na zpracování různých materiálů přímo na místě.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Nova-C

tag icon
Další články z kategorie
Nova-C
Načítám stránku...
x zrušit