do not follow here
Artemis < LIVING fUTURE

NASA o rok posouvá misi na Měsíc. Astronauti se tam dostanou nejdřív v roce 2025, možná až 2026

Administrátor NASA Bill Nelson v úterý prohlásil, že agentura už nepočítá s misí Artemis III v roce 2024, jak jí to nařizovala administrativa prezidenta Trumpa. Nejbližší možný termín pro let astronautů na povrch Měsíce je nyní v roce 2025. V posledních měsících se postupně posouvaly i předchozí kroky amerického lunárního programu. Podle Nelsona hrála svou roli také žaloba Blue Origin, která bránila vývoji lunární varianty Starship pro dopravu astronautů z oběžné dráhy Měsíce na jeho povrch.

MiseStartStatus
missions icon Artemis I 16. 11. 2022 Ukončená: Úspěch
missions icon Artemis II 09 / 2025 Plánovaná
missions icon Artemis III 2026 Plánovaná


Aktuálně

15:05
16.11.
Podle auditu vlády Spojených států je mise Artemis III reálná až v roce 2026.
První misí amerického lunárního programu Artemis bude v příštím roce Artemis I, která bude zatím ještě bez posádky. Následovat by měla mise Artemis II, která už sice bude s posádkou, ale ta Měsíc pouze obletí a vrátí se zpět k Zemi.

Před prvním přistáním astronautů na povrchu Měsíce proběhne ještě několik robotických misí a zřejmě také testovací přistání Starship bez posádky. Obří vesmírná loď, kterou SpaceX aktuálně vyvíjí, by mělo sloužit pro dopravu posádky z oběžné dráhy Měsíce na jeho povrch.

Právě vesmírná loď Starship byla jednou z příčin odkladu termínu. Podle ředitele NASA se termín letu k Měsíci posouvá mimo jiné kvůli žalobě Blue Origin na výběr jediného dodavatele systému pro dopravu astronautů na jeho povrch (HLS, Human Landing System). NASA si na jaře vybrala SpaceX, ale nemohla se společností spolupracovat, dokud se s žalobou nevypořádaly americké soudy. Ty před několika týdny žalobu Blue Origin zamítly a je tedy možné konečně spolupráci NASA a SpaceX rozjet.

NASA původně plánovala letět na Měsíc až v roce 2028. Administrace Donalda Trumpa nicméně agentuře nařídila tento program urychlit a přistát na Měsíci už v roce 2024. Práce na modulu Orion a hlavně raketě SLS však dlouhodobě probíhají pomaleji, než se předpokládalo. Posun se dá předpokládat i u aktuálně stanoveného roku 2025, který sama NASA označuje jako nejbližší možný termín.

Lunární program Artemis

Artemis je dlouhodobý lunární program NASA, jehož cílem je dopravit na povrch Měsíce po dlouhých desetiletích lidskou posádku. Postupně by měla během tohoto programu vzniknout v blízkosti jižního pólu Měsíce obyvatelná stanice.

Robotické mise

Od roku 2022 chce NASA posílat na Měsíc dvakrát ročně náklad prostřednictvím svých soukromých partnerů v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Automatické vesmírné lodě budou na povrch Měsíce vozit technologické demonstrátory a vědecká zařízení.
Datum Mise
2023 / Q3 přistávací modul Nova-C vybavený přístroji od NASA a dalších zákazníků přistane rámci mise IM-1 v oblasti Oceanus Procellarum na přivrácené straně Měsíce.
2023 / Q3 přistávací modul Peregrine doveze na povrch Měsíce malý rover Iris.
2023 / Q4 druhý přistávací modul Nova-C přistane v blízkosti kráteru Shackleton.
2024 / Q4 přistávací modul Griffin doveze na povrch Měsíce rover VIPER
2024 na povrch Měsíce dosedne přistávací modul Blue Ghost od Firefly Aerospace s několika vědeckými instrumenty NASA

Mise s posádkou

Artemis I První mise programu Artemis byla zatím ještě bez posádky. Vesmírná loď Orion při ní byla vynesena do vesmíru raketou SLS při jejím prvnímletu a po obletu Měsíce se úspěšně vrátila na Zemi. Mise trvala přes 30 dní. Artemis II První let vesmírné lodi Orion s posádkou je plánován na rok 2024. Během desetidenní mise Artemis-2 obletí čtyřčlenná posádka Měsíc a bez přistání se vrátí zpět na Zemi. Po dosažení oběžné dráhy Země se posádka opakovaně přiblíží ke třetímu stupni rakety SLS. Gateway V roce 2023 by měla začít výstavba orbitální lunární stanice Gateway. Na oběžné dráze se spojí první dva moduly, které poslouží jako základ stanice. Artemis III První let astronautů na povrch Měsíce je plánovaný na rok 2025. Na povrch se dostanou prostřednictvím vesmírné lodi Starship od SpaceX, se kterou se Orion spojí na oběžné dráze. Tzv. Starship bude na posádku lodi Orion čekat na oběžné dráze Měsíce, kam se dostane pomocí komerční rakety. Součástí mise bude také historicky první žena, která vstoupí na povrch, kde posádka stráví asi týden. Artemis IV Mise Artemis IV by měla být první pilotovanou misí k orbitální lunární stanici Gateway, zde posádka připojí obytný modul I-Hab, který s sebou přiveze ze Země. Z Gateway se potom vydají k povrchu Měsíce. Artemis V Mise Artemis V bude první, která poletí jak ke Gateway, tak na povrch Měsíce. Další vývoj Do konce 20. let chce NASA v blízkosti jižního pólu Měsíce založit Artemis Base Camp, kde by měla být posádka schopná fungovat až několik měsíců v kuse. Součástí stanice bude ubytovací modul pro čtyři astronauty, rovery s přetlakovou kabinou i bez ní, elektrárna i zařízení na zpracování různých materiálů přímo na místě.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Artemis

tag icon
Další články z kategorie
Artemis
Načítám stránku...
x zrušit