do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Spektrum kvaziměsíce Kamo`oalewa naznačuje, že se jedná o úlomek z Měsíce

Drobná planetka Kamo`oalewa sice obíhá Slunce, zdržuje se nicméně v blízkosti Země. Tento kvaziměsíc (kvazisatelit) se naší planetě přibližuje na několikanásobek vzdálenosti Měsíce. Analýza jeho spektra nyní ukazuje, že se svým složením nápadně podobá horninám přivezeným při misích Apollo. Mohlo by se proto jednat o úlomek Měsíce, který se do vesmíru dostal při jeho srážce s jiným tělesem.Pozorování planetky Kamo`oalewa (2016 HO3) není zrovna snadné, má totiž jen asi 40 metrů v průměru. Její oběžná dráha navíc umožňuje pozorování jen několik týdnů v dubnu, a to ještě pouze těmi nejvýkonnějšími teleskopy.

Pomocí Large Binocular teleskopu v Arizoně se astronomům vedeným Benjaminem Sharkeym podařilo analyzovat spektrum světla, které planetka odráží. To se nicméně nepodobá žádné jiné planetce v okolí Země. 

Podobá se ale horninám, které přivezli astronauti NASA při misích Apollo z Měsíce. Mohlo by se tedy jednat o jeho úlomek, který se do volného vesmíru dostal zřejmě při dopadu jiného tělesa. Tomu by napovídala i nezvyklá oběžná dráha kvaziměsíce.

Planetka Kamo`oalewa

Kamo`oalewa je nejmenší a nejstabilnější z 5 známých kvazisatelitů Země. Objevený byl v roce 2016 teleskopem Pan-STARRS. Slunce obíhá ve vzdálenosti mezi 0,9 a 1,1 AU a jeden oběh mu zabere stejně jako Zemi, tedy 365 dní.

Oběžná dráha Kamo`oalewa

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

tag icon
Další články z kategorie
Měsíc