Galaxie < LIVING fUTURE

Sonda New Horizons detekovala galaktické lyman-alfa záření

Záření Lyman-alfa vzniká v atomu vodíku přeskokem elektronu z druhé energetické hladiny na první. Toto specifické ultrafialové záření vzniká ve hvězdách a není tedy překvapením, že ve sluneční soustavě pochází primárně od Slunce. Vesmírná sonda New Horizons je už nicméně daleko za oběžnou drahou Pluta a pozoruje tento druh záření z mezihvězdného prostoru. To může vědcům napovědět více o prázdnotě mezi hvězdami i o Slunci samotném.

MiseStartStatus
missions icon New Horizons 19. 1. 2006 Probíhá
New Horizons

New Horizons vesmírná sonda NASA, která se v roce 2006 vydala jako první na průzkum Pluta a Kuiperova pásu, který leží za oběžnou dráhou této trpasličí planety. Samotný průlet kolem Pluta proběhl 14. července 2015, poté sonda zamířila hlouběji do Kuiperova pásu, k planetce 2014 MU69.Lyman-alfa záření bylo poprvé předpovězeno v 60. letech a jeho existence byla potvrzena v roce 1971. Toto záření ze Slunce je nicméně tak silné, že nebylo zřejmé zda a případně jak moc jej pochází z Mléčné dráhy. 

Vědci díky detekci ze sondy New Horizons mohou poprvé odhadnout sílu galaktického lyman-alfa záření. V současné pozici sondy je galaktické záření asi 20x slabší, než je jeho síla v okolí Země.

New Horizons na hranici sluneční soustavy

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Galaxie
tag icon
Další články z kategorie
Galaxie