do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Hvězda TIC 400799224 mění zvláštním způsobem svou jasnost, možná ji obíhá rozpadlá exoplaneta

Astronomové vedení Brianem Powellem našli v datech z teleskopu TESS nezvykle se chovající hvězdu. Objekt s označením TIC 40079922 má variabilní jasnost, která by mohla být způsobena například oblakem materiálu na její oběžné dráze. Tato doposud ne příliš probádaná hvězda se tak zařadila mezi dalších 15, u kterých bylo podobné chování také pozorováno (mezi nimi také například známá Tabby's Star).

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá


Hvězda TIC 40079922

Hvězdný systém TIC 40079922 je tvořen dvěma hvězdami, které jsou obě o asi polovinu masivnější než Slunce. Tyto hvězdy jsou relativně mladé, podle odhadů vědců vznikly před asi 5 miliony lety.

Pravidelný pokles jasnosti

Zřejmě ta větší z hvězd v tomto systému vykazuje pravidelný pokles jasnosti každých 20 dní. Míra, do jaké ale hvězda pohasne, je však velmi nepravidelná. Liší se délkou trvání, ale také tím jak moc hvězda sníží svou jasnost. Někdy dokonce k poklesu jasnosti hvězdy nedojde vůbec. Materiál, který svit hvězdy blokuje je poměrně neprůhledný. Podle charakteru hvězdy samotné je to 37 nebo dokonce 75 % jejího světla.

Vysvětlení jevu

Podle studie by to mohlo být způsobeno rozpadlou planetkou v blízkosti hvězdy. Materiál z takového objektu dál obíhá hvězdu, tvar tohoto oblaku se ale mění a hvězdu zastíní vždy odlišným způsobem. Dalším možným vysvětlením je potom exoplaneta, která vypouští materiál, který pak zůstává za ní na oběžné dráze kolem hvězdy. K tomuto vysvětlení se kloní i závěry vědecké studie, která byla přijeta k publikaci do magazínu Astronomical Journal.

Blikající hvězdy

Pokles jasnosti hvězdy může vypovídat o dění ve hvězdě samotné, nebo její světlo něco blokuje. Zpravidla se jedná o exoplanetu a astronomové toho hojně využívají při jejich hledání. Občas ale pokles jasnosti na exoplanetu nevypadá, třeba když je nepravidelný svou periodou nebo hloubkou. To byl případ také slavné Tabbyiny hvězdy (Tabby's Star, KIC 8462852), jejíž chování vyvolalo spekulace o přítomnosti umělého objektu typu Dysonovy sféry.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
KIC 8462852 1470.2 ly
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
TIC 400799224 2566 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

tag icon
Další články z kategorie
Exoplanety