do not follow here
Galaxie < LIVING fUTURE

Teleskop Hubble odhalil v galaxii Henize 2-10 formaci nových hvězd způsobenou černou dírou

Podle nově publikovaného výzkumu způsobuje černá díra v jádru trpasličí galaxie Henize 2-10 vznik nových hvězd. K tomuto závěru došli astronomové po analýze snímků pořízených vesmírným teleskopem Hubble.

MiseStartStatus
missions icon Hubble 24. 4. 1990 Probíhá


Galaxie Henize 2-10

Trpasličí galaxie Henize 2-10 se nachází 30 milionů světelných let daleko a má podle odhadu pouze desetinu hvězd oproti Mléčné dráze. V jejím jádru se nachází supermasivní černá díra o hmotnosti milionu Sluncí (černá díra v jádru naší galaxie má přes 4 miliony slunečních hmotností).

Černé díry a vznik nových hvězd

Od černé díry v jádru galaxie Henize 2-10 vychází proud plynů, který míří k regionu molekulárních oblaků vzdálenému asi 230 světelných let. Zde dochází k zahuštění místní hmoty a následnému vzniku nových hvězd. Hvězdokupy se dokonce objevují podél celé cesty proudu plynů. V jiných galaxiích astronomové často pozorují zcela opačný efekt, kdy působení černé díry vede k zahřívání plynů a jejich odvanutí, což vznik nových hvězd v jejich okolí naopak potlačuje.

Černé díry, kategorie

Černé díry jsou masivní kompaktní objekty s tak silnou gravitací, že z nich nedokáže uniknout ani světlo. To ale neznamená, že jsou všechny stejné. Vědci rozlišují tři (až pět) základních kategorií černých děr, které se od sebe liší svou hmotností i vznikem:
  • Černé díry hvězdné velikosti (kolapsary) - mají hmotnost jednotek až desítek Sluncí a vznikají při kolapsu masivní hvězdy. Proces, při kterém vzniká černá díra hvězdné velikosti, se označuje jako hypernova a je doprovázena zábleskem gama záření.
  • Černé díry střední velikosti - dosahují hmotnosti mezi 100 a miliónem slunečních hmotností. Zřejmě nevznikají přímo z hvězd, ale spojením menších černých děr. Tato třída černých děr byla po dlouhou dobu pouze teoretická, protože se astronomům nepodařilo najít žádný konkrétní objekt, který by do této kategorie zapadal. První známou černou dírou střední velikosti se nakonec stal objekt objevený pomocí gravitačních vln (signál GW190521)
  • Supermasivní černé díry - nachází se v jádrech galaxií a mají miliony až miliardy hmotností Slunce. V jádru naš vlastní galaxie dřímá supermasivní černá díra Sagittarius A* s hmotností kolem 4 milionů Sluncí.
  • Ultramasivní černé díry (superobří černé díry) - další uvažovanou kategorií jsou ultramasivní černé díry, které mohou mít hmotnost 10 až 100 miliard Sluncí.
  • Neuvěřitelně velké černé díry (Stupendously LArge Black holeS, SLABS) - Nedávno přišli vědci s pátou kategorií černých děr, jejichž hmotnost přesahuje 100 miliard Sluncí.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Galaxie

tag icon
Další články z kategorie
Galaxie
Načítám stránku...
x zrušit