do not follow here
Gravitační čočka < LIVING fUTURE

Astronomové potvrdili existenci první černé díry volně putující vesmírem

Mezinárodní tým astronomů potvrdil, že gravitační mikročočka pozorovaná v roce 2011 byla způsobena pohybující se černou dírou. Její hmotnost způsobila zesílení světla hvězdy v pozadí. Jedná se o první detekci volně se pohybující černé díry, které byly doposud pouze teoretické.Gravitační čočka

Gravitační čočka je jev, při kterém je světlo vzdáleného objektu deformováno masivním objektem v popředí. Objekt v popředí, většinou masivní hvězda nebo celá galaxie, tak vlastně působí podobně jako čočka v dalekohledu. Díky tomuto efektu lze získat zajímavé informace o vzdálených objektech ve vesmíru.

Mikro čočka

Gravitační mikro čočka je podobná metoda, pomocí které je ve stejné situaci zkoumán objekt v popředí.

Analýza dat z teleskopu Hubble a dalších následně ukázala, že krátkodobé zesílení jasnosti hvězdy bylo způsobeno objektem o hmotnosti asi 7 Sluncí, který se pohyboval mezi hvězdou a Zemí. Tento masivní objekt sám žádné světlo nevydával a mělo by tak jít o černou díru hvězdné velikosti.

Tato černá díra pravděpodobně vznikla v supernově, při které získala rychlost 45 km/s. Jedná se o první černou díru, jejíž hmotnost byla změřena bez analýzy interakce s jiným objektem. Doposud se hmotnost černých děr odhadovala pouze v binárních systémech nebo prostřednictvím gravitačních vln, které vznikly v kolizi dvou černých děr.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Gravitační čočka

tag icon
Další články z kategorie
Gravitační čočka
Načítám stránku...
x zrušit