do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

U blízké hvězdy Pi Mensae byla objevena už třetí exoplaneta

U blízké hvězdy Pi Mensae se astronomům podařilo identifikovat už třetí obíhající exoplanetu. V systému byly v předchozích letech objeveny dvě exoplanety v letech 2001 a 2018, třetí byla objevena metodou radiální rychlosti hvězdy letos. Nová exoplaneta Pi Mensae d je zhruba 13x těžší než Země a svou hvězdu oběhne jednou za 125 dní.Hvězda Pi Mensae

Pi Mensae se nachází 60 světelných let od Slunce. Je jen o málo větší než naše hvězda a její stáří se odhaduje na asi 4 miliardy let. Je poměrně zářivá a je pozorovatelná lidským okem, nachází se ale na jižní obloze v souhvězdí Tabulové hory a z našich krajů není vidět.

2022: Objev Pi Mensae d

Novou exoplanetu astronomové objevili pomocí přístroje HARPS RV, který zkoumá radiální rychlosti hvězd. Její hmotnost je alespoň 13,4x hmotnější než Země (+/- 1.35).

2018: Objev Pi Mensae c

Exoplaneta Pi Mensae c má kolem čtyřnásobku hmotnosti Země a jde o první exoplanetu objevenou vesmírným teleskopem TESS.

2001: Objev Pi Mensae b

První exoplaneta v systému byla objevena už v roce 2001. Jde o plynného obra nebo hnědého trpaslíka více než 10x hmotnějšího než Jupiter. Hvězdy obíhá v podobné vzdálenosti jako planeta Jupiter Slunce.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Pi Mensae 59.6 ly
3 exoplanet

Detekce exoplanet

Exoplanety samy nezáří, pouze odráží světlo od své mateřské hvězdy. Jejich přímé pozorování tak není zrovna snadné, protože i sebevětší planety hvězda prostě přesvítí. Vědci proto vyvinuli jiné postupy, s jejichž pomocí se pokouší zjistit, zda se v blízkosti hvězdy nachází nějaká další tělesa.

Tranzitní metoda

Tranzit je situace, kdy se exoplaneta nachází mezi námi a svou mateřskou hvězdou. Blokuje tak část jejího světla, což dokáží některé citlivé observatoře zaznamenat. Z toho jak moc hvězda při transitu pohasne, lze potom odvodit velikost objektu, který ji zastínil. Specialisté na tuto metodu jsou vesmírné teleskopy Kepler a TESS, které dlouhodobě pozorují vybrané hvězdy a čekají, zda zaznamenají tranzit.

Metoda radiální rychlosti

Aby mohla tranzitní metoda fungovat, musí exoplanety obíhat hvězdu v rovině, při které ji zastíní. Metoda radiální rychlosti umožňuje detekci i planet v jiných rovinách. Při této metodě astronomové sledují bedlivě hvězdu a zjišťují zda se pohybuje. Hmotné objekty v její blízkosti totiž mohou při svém oběhu svou gravitací způsobovat drobné vychylování hvězdy. Touto metodou lze tedy dobře zjistit, kolik případná exoplaneta váží.

Přímé pozorování

Některé výkonné observatoře umožňují přímo vyfotografovat exoplanetu. Tato metoda je nicméně použitelná pouze u hrstky blízkých systému s obřími exoplanetami.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

tag icon
Další články z kategorie
Exoplanety