do not follow here
Nova < LIVING fUTURE

Opakující se nova RS Ophiuchi emitovala intenzivní gama radiaci ještě měsíc po explozi

Astronomové pomocí teleskopu HESS prozkoumali opakující se novu RS Ophiuchi a zpozorovali u ní vysoce energetické gama záření. V nové studii popsali mechanismus, kterým toto záření vzniká, jako vesmírný urychlovač částic. V důsledku novy dochází k urychlení hvězdných větrů sousední hvězdy, kde při srážkách atomů dochází ke vzniku gama záření. Nova RS Ophiuchi má periodu asi 15 let a naposledy se objevila loni v srpnu.Nova

Nova je exploze, která nastává v binárním systému s bílým trpaslíkem. Bílý trpaslík je zbytek jádra vyhaslé hvězdy a už v něm neprobíhá termojaderná reakce. Pokud se však v jeho blízkosti nachází další hvězda, trpaslík z ní svou gravitací vysává materiál a dočasně může reakci slučování atomů opět zažehnout. To je doprovázeno krátkým a velmi silným zábleskem, označovaným jako nova. Název nova pochází z doby, kdy se myslelo, že tento záblesk značí vznik nové hvězdy.

Binární systém RS Ophiuchi je tvořený drobným bílým trpaslíkem a nafouknutým červeným obrem. Trpaslík svou gravitací vysává ze sousední hvězdy hmotu, což způsobuje krátkodobé zažehnutí termojaderné reakce, označované jako nova. Při této explozi dochází ke vzniku rázové vlny, která urychluje větry přicházející z červeného obra. V nich potom dochází ke srážkám protonů, při kterých vzniká pozorované gama záření.

Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
RS Ophiuchi 7380.8 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Nova

tag icon
Další články z kategorie
Nova
Načítám stránku...
x zrušit