do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

Astronomové pořídili zatím nejdetailnější snímek zvláštního rádiového kruhu ORC1

Vesmír je plný jevů, jejichž původ dnes vědci nedokáží vysvětlit. Patří mezi ně i tzv. Zvláštní rádiové kruhy (Odd Radio Circles, ORCs). Tyto obří objekty vyzařují světlo pouze v rádiovém spektru a vytváří jasně ohraničené kruhy. Do března 2022 jich bylo identifikováno pouze pět. Astronomové s pomocí radioteleskopu MeerKAT nyní pořídili nejdetailnější snímek jednoho z nich.ORCs - Zvláštní rádiové kruhy

Odd Radio Circles (ORCs) jsou velké struktury ve vesmíru (větší než galaxie), které vyzařují světlo výhradně v rádiovém spektru. První z nich byla identifikována v roce 2019 a doposud jich bylo objeveno pouze 5. 

U tří z nich byla v jádru pozorována galaxie, mechanismus, kterým tyto kruhy vznikají však zatím není známý. Mezi možná vysvětlení vědci řadí kolizi supermasivních černých děr, proudy radiace z aktivního galaktického jádra nebo terminační vlnu způsobenou hvězdnými větry v galaxii.
Nový detailní obrázek pochází z afrického radioteleskopu MeerKAT. Jsou na něm zřetelně pozorovatelné soustředné kruhy objektu ORC1 v zatím největším detailu. Kromě toho se astronomům podařilo získat také polarizační a spektrální data.

Na základě nových dat vědci v nové studii tři možné varianty jejich původu:
  • Mohlo by jít o následky kolize dvou supermasivních černých děr v jádru galaxie, kterou obklopují
  • Další možností je, že se jedná o proudy energetických částic, které vychází z rotujícího aktivního galaktického jádra (tedy supermasivní černé díry).
  • Poslední možností je podle nové studie, že jde o výsledek vzniku nových hvězd v galaxii.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Vesmír
Načítám stránku...
x zrušit