do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Zvuk je v atmosféře Marsu pomalejší než na Zemi

Analýzou zvuků nahraných roverem Perseverance se vědcům podařilo určit rychlost zvuku na Marsu: 240 m/s (na Zemi je jeho rychlost ve vzduchu 343 m/s). K tomuto závěru vědci přišli pozorováním záblesků způsobených laserem roveru, který slouží k analýze složení hornin. Porovnali je se zvuky zaznamenanými mikrofony a změřili jejich zpoždění.

MiseStartStatus
missions icon Perseverance 30. 7. 2020 Probíhá


Pomalejší rychlost zvuku je na Marsu způsobena odlišnou atmosférou, která je oproti Zemi řidší a výrazně chladnější. Tyto rozdíly podle vědců vedou také k tomu, že různé frekvence zvuku cestují různými rychlostmi. 

Perseverance

Perseverance je americký rover, jehož úkolem je průzkum kráteru Jezero na Marsu. Mezi cíle jeho mise patří hledání dávných známek života na sousední planetě a sběr vzorků, které budou při dalších misích dopraveny na Zemi.

Design roveru Perseverance je založený na jeho předchůdci Curiosity, který zkoumá od roku 2012 kráter Gale. Je velký jako osobní auto, váží asi tunu a je vybavený radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který mu dodává energii. Součástí mise je také malý vrtulník Ingenuity, který se stal prvním zařízením, které vzlétlo na jiné planetě.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars