Neutronové hvězdy < LIVING fUTURE

Objev binární neutronové hvězdy s rekordně kruhovou oběžnou dráhou

Binární neutronové hvězdy jsou vzácné. Do dnešního dne je takových systémů známo jen 20. Astronomům ale mohou prozradit mnohé o chování hmoty, energie a prostoru v extrémních situacích, musí totiž přežít hned dvě supernovy. První známá binární neutronová hvězda vedla k prvnímu nepřímému pozorování gravitačních vln. Nově objevená dvojhvězda PSR J1325-6253 nyní představuje pro vědce novou výzvu: její složky se vzájemně obíhají na téměř kruhových oběžných drahách.Binární neutronové hvězdy

Vzhledem k tomu, že neutronové hvězdy vznikají v supernovách, jejich hvězdné systémy jsou často destabilizované. Případné sekundární hvězdy mohou být vyvrženy do okolního vesmíru, nebo zničeny. Existence binárních neutronových hvězd je proto spíše výjimkou, z 3 tisícovek známých neutronových hvězd je pouze asi 20 v binárním systému s další neutronovou hvězdou. Tyto systémy jsou pro vědce nesmírně cenné. Fyzikální zákony se v nich dostávají na hranu možného. Svou gravitací deformují prostor ve svém okolí a generují gravitační vlny. V neposlední řadě lze jejich pozorováním zkoumat evoluci hvězd.

PSR J1325-6253

Hvězdy v systému PSR J1325-6253 se vzájemně oběhnou jednou za 1,8 dní, řadí se proto mezi binární neutronové hvězdy s větším rozestupem. Ostatní podobné systémy mají excentricitu vždy větší než 0,1 - zatímco PSR J1325-6253 má pouze 0,064. Celková hmotnost obou hvězd je kolem 2,5 slunečních mas.
Neutronové hvězdy

Neutronové hvězdy

Neutronové hvězdy jsou malé hvězdné objekty dosahující průměru do zhruba 20 kilometrů, které však mají vysokou hmotnost a tedy i hustotu. Vznikají v supernovách na konci života hvězd hlavní posloupnosti, jejichž hmotnost se pohybuje mezi 10 a 30 Slunci (z menších objektů vznikají bílí trpaslíci a z větších černé díry). Hmotnost neutronové hvězdy se pohybuje mezi 1,4 - 2,1 hmotnostmi Slunce. Nejrychleji rotující neutronová hvězda PSR J1748-2446ad se kolem svojí osy otočí více než 700x za sekundu.

Typy neutronových hvězd

Pulzar Rotující neutronové hvězdy, které naším směrem vysílají proudy radiace vycházející z jejich pólů, se jeví jako pulzující hvězdy. Pulzary mají pravidelnou a specifickou periodu rotace a mohou být využívány k orientaci sond ve vesmíru. Rentgenový pulzar Některé neutronové hvězdy vydávají rentgenové záření. Jedná se zpravidla o binární systémy, kde neutronová svou gravitací vysává materiál ze svého souseda. Tento materiál vytváří akreční disk kolem neutronové hvězdy. Čím blíž, tím rychleji rotuje a více se zahřívá, a to až do extrémních teplot, kdy dochází k emisi rentgenového záření. Milisekundový pulzar Neutronové hvězdy, které se kolem svojí osy otočí za kratší dobu, než je 10 milisekund jsou označovány jako milisekundové. Vědci předpokládají, že se jedná o hodně staré neutronové hvězdy, které se v průběhu svojí existence zrychlily svou rotaci. Pravděpodobnou příčinou zrychlení je pohlcování rychle rotujícího materiálu z disku kolem hvězdy. Pavoučí pulzary Binární systémy, kde je sekundární hvězda částečně degenerovaná, jsou označovány jako pavoučí (spider pulsars). Pokud je sekundární hvězda menší než 0,1 slunečních hmotností, je primární neutronová hvězda označena jako černá vdova. Magnetar Magnetar je neutronová hvězda s extrémně silným magnetickým polem, které dosahuje až k 1011 tesla. I tyto hvězdy rotují vysokou rychlostí.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Neutronové hvězdy