do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Rover Perseverance zachytil zatmění Slunce na Marsu

Rover Perseverance vyfotil měsíc Phobos, jak zakryl část slunečního kotouče na obloze Marsu. Zatmění Slunce je na sousední planetě odlišné - tamní měsíce totiž nejsou kulaté a jsou také menší. Phobos proto nezakryl celé Slunce, ale jen jeho část.

MiseStartStatus
missions icon Perseverance 30. 7. 2020 Probíhá


Phobos

Phobos je větší a bližší ze dvou měsíců Marsu. Jeho rozměry jsou 27 x 22 x 18 kilometrů a obíhá ve výšce kolem 6 tisíc km od povrchu planety (to je nejblíž k planetě ze všech známých měsíců ve sluneční soustavě). Phobos má jeden z nejméně odrazivých povrchů ve sluneční soustavě, teploty se na něm pohybují mezi -112 a -4 °C.

Zatmění Slunce na Marsu

Úkaz se na obloze Marsu objevil 2. dubna tohoto roku. Celé zatmění trvalo pouhých 40 sekund. Nejedná se nicméně o první pozorované zatmění na Marsu, přechody měsíců před Sluncem pozorovaly sondy Opportunity, Spirit i Curiosity. Vědci mohou díky zatmění sledovat drobné odchylky v oběžné dráze Phobosu. Studují tak interakci mezi Marsem a jeho blízkým měsícem.

Video z roveru Perseverance

Perseverance

Perseverance je americký rover, jehož úkolem je průzkum kráteru Jezero na Marsu. Mezi cíle jeho mise patří hledání dávných známek života na sousední planetě a sběr vzorků, které budou při dalších misích dopraveny na Zemi.

Design roveru Perseverance je založený na jeho předchůdci Curiosity, který zkoumá od roku 2012 kráter Gale. Je velký jako osobní auto, váží asi tunu a je vybavený radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který mu dodává energii. Součástí mise je také malý vrtulník Ingenuity, který se stal prvním zařízením, které vzlétlo na jiné planetě.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit