do not follow here
Pluto < LIVING fUTURE

Metan unikající z Pluta by mohl způsobovat červenou polární čepičku měsíce Charon

Průlet vesmírné sondy New Horizons přinesl v roce 2015 první detailní pohled na vzdálenou trpasličí planetu Pluto a její měsíce. Jedním z překvapení, která tento průlet přinesl, byla červená čepička Charonu, největšího z měsíců Pluta. Nové simulace nyní naznačují možný původ tohoto nezvyklého útvaru - rozpad etanu způsobený sluneční radiací.

MiseStartStatus
missions icon New Horizons 19. 1. 2006 Probíhá


Pluto

Pluto je trpasličí planeta, která obíhá Slunce ve vzdálenosti mezi 30 a 49 AU. Objevena byla v roce 1930 ale až v roce 2015 mohlo lidstvo poprvé vidět detaily jejího povrchu, když kolem ní proletěla vesmírná sonda New Horizons. Pluto má poloměr 1 200 kilometrů (19 % poloměru Země) a snímky z New Horizons naznačují, že by pod jeho povrchem mohly probíhat kryogenní geologické procesy.

Vědecký tým vedený Benem Teolisem replikoval podmínky na Charonu v laboratoři, aby si ověřili složení a zbarvení na povrchu měsíce. Jejich zjištění potom posloužila jako vstupy do nově vytvořeného počítačového modelu.

Jejich analýza ukázala, že na počátku je metan, který uniká z řídké atmosféry Pluta a dostává se do ještě řidší atmosféry Charonu. Metan se potom rozkládá působením sluneční radiace na bezbarvý etan. Teprve jeho rozpadem vznikají chemické sloučeniny, které mají načervenalou barvou a dávají tak vzniknout pozorované červené čepičce měsíce.

Před návštěvou sondy New Horizons jen málokdo očekával takové komplexní chemické pochody tak daleko od Slunce.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Pluto

tag icon
Další články z kategorie
Pluto
Načítám stránku...
x zrušit