do not follow here
Hnědý trpaslík < LIVING fUTURE

Na fotografii z teleskopu JWST byl objeven doposud neznámý hnědý trpaslík

Na jedné z prvních fotografií z nového vesmírného teleskopu Jamese Webba se vědcům podařilo identifikovat doposud neznámý objekt GLASS-JWST-BD1. Jedná se o hnědého trpaslíka spektrální třídy T8-T9, který má kolem 0,03 hmotností Slunce (30 hmotností planety Jupiter).

MiseStartStatus
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Hnědý trpaslík

Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. 

U hmotnějších hnědých trpaslíků může nicméně docházet k fúzi deuteria, nebo spalování lithia. Ani jedna z těchto reakcí však není považována za jadernou fúzi, která je typická pro hvězdy.

Hnědý trpaslík GLASS-JWST-BD1 se nachází ve vzdálenosti kolem 2 100 světelných let. Objeven byl na fotografii, která cílila na galaktickou kupu Abell 2744 ve vzdálenosti 4 milionů světelných let. Chladní hnědí trpaslíci příliš nezáří a k jejich pozorování je třeba výkonný infračervený instrument. Teleskop JWST tak ukazuje svou sílu v této oblasti.
Hnědí trpaslíci
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
GLASS-JWST-BD1 2100 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hnědý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Hnědý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit