do not follow here
Jupiter < LIVING fUTURE

Snímky planety Jupiter z teleskopu JWST předčily očekávání vědců

Nová pozorování planety Jupiter observatoří Jamese Webba ukazují detaily, které vědci původně neočekávali. Na nově zvěřejněných obrázcích jsou vidět kromě oblaků v atmosféře také polární záře, malé měsíce a dokonce prstence planety. Teleskop Jamese Webba pozoruje vesmír v infračervené části elektromagnetického spektra, které lidské oko nedokáže pozorovat, snímky jsou proto upraveny.

MiseStartStatus
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Na nově zveřejněném infračerveném snímku můžeme vidět výrazná mračna v atmosféře planety včetně velké rudé skrvny. Na pólech jsou polární záře (aurory). V blízkosti planety jsou potom viditelné dva z menších vnitřních měsíců Jupitera: Amalthea a Adrastea. Druhý z nich se nachází na hraně hlavního prstence planety, který je na fotografii také vidět. Na pozadí jsou ještě viditelné galaxie na pozadí.

James Webb (JWST)

Teleskop Jamese Webba (James Webb Space Telescope, JWST) je nový vlajkový teleskop NASA. Bude zkoumat vesmír hlavně v infračerveném spektru elektromagnetického záření s větším záběrem i vyšším rozlišením než má jeho předchůdce. 

Zrcadlo nového teleskopu je tvořeno 16 šestiúhelníkovými segmenty, které dohromady tvoří plochu o průměru 6,5 metru (sběrná plocha zrcadla je 25,4 m2). Celková sběrná plocha JWST je tak 6,5x větší než u teleskopu Hubble. K tomu je JWST vybaven také unikátním slunečním štítem, který má plochu srovnatelnou s tenisovým kurtem.

Oběžná dráha JWST

JWST bude zkoumat vesmír z lagrangeova libračního bodu L2 (na přímce Slunce - Země, bude teleskop 1,5 milionu kilometrů za naší planetou).

Společný program USA, Evropy a Kanady

Evropská raketa Ariane 5 je jedním z příspěvků evropské vesmírné agentury ESA do programu, na kterém se kromě NASA podílí také kanadská vesmírná agentura CSA.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Jupiter

Načítám stránku...
x zrušit