do not follow here
Galaxie < LIVING fUTURE

Za jádrem Mléčné dráhy se skrývala doposud neznámá obří struktura galaxií

Oblast noční oblohy, která se z pohledu od Země nachází za jádrem naší galaxie, je z velké části neprobádaná. Skrz region hustého prachu a zářivých hvězd totiž není snadné prohlédnout na druhou stranu. Tento nelehký kousek se nyní astronomům podařil prostřednictvím infračerveného světla. Za Mléčnou dráhou se zde nachází galaktická kupa, která by mohla čítat až 58 galaxií.Kupa galaxií

Galaktická kupa (galaxy cluster, hnízdo galaxií) je skupina gravitačně vázaných galaxií. Jedná se o největší známé struktury ve vesmíru, které pojí gravitace. V galaktické kupě se nachází stovky až tisíce galaxií.
Ke svému výzkumu využili vědci vedení Danielou Galdeanovou historická data doplněná o nová pozorování z VVV Survey. Tento program organizace ESO (jejímž členem je i Česká republika) se soustředí na průzkum oblasti kolem středu naší galaxie v infračervené části elektromagnetického spektra. 

V tomto regionu vědci identifikovali novou strukturu, kterou označili jako VVVGCl-B J181435-381432. Jedná se o skupinu galaxií, jejíž jednotliví členové mají stejný rudý posuv, což značí podobnou vzdálenost od Mléčné dráhy.

Great Attractor

Těžko pozorovatelná oblast za jádrem Mléčné dráhy je označovaná jako Zone of Avoidance (ZOA). Nachází se v ní gravitační anomálie Great Attractor (Velký atraktor). Jedná se o málo prozkoumané místo, které svou gravitací přitahuje všechny okolní galaxie. Nově objevená galaktická kupa zřejmě není Velký atraktor, mohla by nicméně být jeho součástí.
Velký atraktor
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Galaxie

tag icon
Další články z kategorie
Galaxie
Načítám stránku...
x zrušit