do not follow here
Geologie ve vesmíru < LIVING fUTURE

V horninách v kráteru Jezero byly nalezeny možné organické sloučeniny

Horniny zkoumané v roce 2021 roverem Perseverance vykazují známky interakce s vodou a obsahují stopy organických sloučenin. Vyplývá to ze závěrů nově publikované vědecké studie v magazínu Science. Organické sloučeniny neznamenají nutnou přítomnost živých organismů, jde o sloučeniny obsahující uhlík.

MiseStartStatus
missions icon Perseverance 30. 7. 2020 Probíhá


Horniny vědci prozkoumali pomocí přístroje SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman and Luminescence for Organics and Chemicals) na palubě roveru Perseverance. Toto zařízení prostřednictvím spektroskopie zkoumá složení hornin, které rover posbírá.

Ze tří vzorků tak vědci identifikovali náznaky dvou období, kdy se nacházely ve vodním prostředí. Během nich zřejmě vznikly identifikované sloučeniny, mezi kterými byly karbonáty a minerál olivín. 
Voda na Marsu

Perseverance

Perseverance je americký rover, jehož úkolem je průzkum kráteru Jezero na Marsu. Mezi cíle jeho mise patří hledání dávných známek života na sousední planetě a sběr vzorků, které budou při dalších misích dopraveny na Zemi.

Design roveru Perseverance je založený na jeho předchůdci Curiosity, který zkoumá od roku 2012 kráter Gale. Je velký jako osobní auto, váží asi tunu a je vybavený radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který mu dodává energii. Součástí mise je také malý vrtulník Ingenuity, který se stal prvním zařízením, které vzlétlo na jiné planetě.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Geologie ve vesmíru

Načítám stránku...
x zrušit