do not follow here
Mlhoviny < LIVING fUTURE

Dalekohled JWST našel v Jižní prstencové mlhovině dvě doposud neznámé hvězdy

Jedním z prvních cílů nového teleskopu Jamese Webba byla Jižní prstencová mlhovina (Southern Ring Nebula) ve vzdálenosti 2 tisíce světelných let. Jedná se o planetární mlhovinu, které vznikají kolem hvězd v poslední fázi jejich existence. Materiál, který se v tomto období dostává do okolí hvězdy osvětluje zevnitř bílý trpaslík a vytváří nádhernou podívanou. Nová analýza nyní ukazuje, že se v Jižní prstencové mlhovině nachází další, dosud neznámé hvězdy.

MiseStartStatus
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Planetární mlhoviny

Navzdory svému jménu planetární mlhoviny nijak nesouvisí s planetami, jsou tvořeny oblaky plynů a prachu, které produkuje hvězda ve fázi červeného obra. Po odhození horních nafouknutých vrstev je potom zbylé zářící jádro (bílý trpaslík) osvětluje ze středu mlhoviny, čímž vytváří nádhernou podívanou.

V Jižní prstencové mlhovině (Southern Ring Nebula, NGC 3132) se doposud vědělo o dvou hvězdách - o bílém trpaslíku v jejím středu a sekundární hvězdě, která byla součástí původního binárního systému. 

Nová analýza tvaru mlhoviny nyní ukazuje na přítomnost dalších dvou nebo dokonce tří hvězd, které zřejmě byly součástí tohoto systému. Mlhovina má napříč asi jeden světelný rok a všechny hvězdy si jsou tedy dost blízko na to, aby se vzájemně ovlivňovaly svou gravitací.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mlhoviny

Načítám stránku...
x zrušit