do not follow here
Galaxie < LIVING fUTURE

Světlo přicházející z vnějšku naší galaxie je několikrát jasnější, než vědci dokáží vysvětlit

Podle nejnovějších měření je kosmické optické pozadí (Cosmic Optical Background, COB) 2-3x jasnější, než světlo pocházející ze známých zdrojů. Mezi ty patří známé galaxie a jejich hvězdy, odkud pochází přebytek zatím není zřejmé. Nová analýza vycházela z měření vesmírné sondy New Horizons, která se nachází na okraji sluneční soustavy a má tak možnost sledovat optické pozadí nerušeně od Slunce a objektů, které jej obíhají.

MiseStartStatus
missions icon New Horizons 19. 1. 2006 Probíhá


Kosmické optické pozadí je agregované optické světlo ze zdrojů mimo Mléčnou dráhu. Zahrnuje světlo pocházející z termojaderné fúze ve hvězdách, od černých děr pohlcujících materiál a ze zániku hvězd.

Vědecký tým vedený Teresou Symonsovou analyzoval stovky snímků ze sondy New Horizons, která se nachází na okraji sluneční soustavy, daleko za oběžnou drahou Pluta. Takto daleko od Slunce má unikátní výhled na mezihvězdné prostředí. V blízkosti Země toto pozorování komplikuje meziplanetární prach, který odráží sluneční světlo.

Podle Symonsové je na snímcích vidět více světla, než vědci očekávali. Své předpoklady založili na známých galaxiích a procesech ve vesmíru. K podobným výsledkům došli nezávisle také vědci vedení Todem Laueremm jejichž studie byla publikována začátkem roku 2022.

Tod Lauer hovoří o kosmickém optickém pozadí

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Galaxie

tag icon
Další články z kategorie
Galaxie
Načítám stránku...
x zrušit