do not follow here
Hnědý trpaslík < LIVING fUTURE

HIP 33609 je hvězda s nejvyšší teplotou, u které byl objeven hnědý trpaslík

Hnědých trpaslíků, tedy objektů na pomezí hvězd a planet, už bylo objeveno poměrně velké množství. Většinou se ale jedná o samostatné objekty, případně binární systémy s malými hvězdami. Hnědých trpaslíků obíhajících masivní hvězdy zatím moc nalezeno nebylo. Nyní se vědcům podařilo zpozorovat jednoho u masivní zářivé hvězdy HIP 33609 ve vzdálenosti 500 světelných let.Hnědý trpaslík

Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. 

U hmotnějších hnědých trpaslíků může nicméně docházet k fúzi deuteria, nebo spalování lithia. Ani jedna z těchto reakcí však není považována za jadernou fúzi, která je typická pro hvězdy.

Hvězda HIP 33609

HIP 33609 je zářivá hvězda spektrální třídy B, tedy bílých až namodralých hvězd. Teplota na jejím povrchu dosahuje 10 tisíc °C (téměř dvojnásobek teploty Slunce) a váží 2,5x více než Slunce.

Hnědý trpaslík HIP 33609 B

Podle nově publikované studie má hnědý trpaslík B v tomto systému zhruba 7 % hmotnosti Slunce (68násobek hmotnosti planety Jupiter) a 16 % jeho poloměru. Objevit se jej podařilo pomocí tranzitu, tedy zastínění části světla hvězdy trpaslíkem. Tato metoda se hojně využívá pro detekci exoplanet. HIP 33609 B obíhá hvězdu blíž než Země Slunce a teploty v jeho atmosféře dosahují k tisícovce stupňů Celsia. To je výrazně víc, než teplota, která panuje na samostatných hnědých trpaslících, kteří získávají světlo z procesů v jejich nitru. Vědci proto objekt označují jako teplý hnědý trpaslík.
Hnědí trpaslíci
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
HIP 33609 495.4 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hnědý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Hnědý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit