do not follow here
Hnědý trpaslík < LIVING fUTURE

Dalekohledy JWST a TESS pomohly určit hmotnost a velikost blízkého hnědého trpaslíka HD 19467 B

Astronomům se pomocí vesmírných dalekohledů Jamese Webba a TESS podařilo charakterizovat malého hnědého trpaslíka, který obíhá hvězdu HD 19467. Podle nové studie má primární hvězda 96 % hmotnosti Slunce a trpaslík 7 %. Stáří systému vědci odhadují na 9,4 miliard let - tedy zhruba dvojnásobek oproti Slunci.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Hnědý trpaslík

Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. 

U hmotnějších hnědých trpaslíků může nicméně docházet k fúzi deuteria, nebo spalování lithia. Ani jedna z těchto reakcí však není považována za jadernou fúzi, která je typická pro hvězdy.

Primární hvězda se podobá svou hmotností Slunci, má nicméně asi o 20 % větší poloměr. Nachází se 105 světelných let daleko a je pozorovatelná běžným dalekohledem.

Hnědý trpaslík HD 19467 B ji ve vzdálenosti 53 AU oběhne jednou za 300-600 let. Objekt má spektrální třídu T5, řadí se tedy do zatím relativně vzácné kategorie chladných objektů. Jejich detekce není kvůli nízkým teplotám jednoduchá a zatím jich bylo objeveno jen několik stovek.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
HD 19467 104.5 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hnědý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Hnědý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit