do not follow here
Sagittarius A* < LIVING fUTURE

U supermasivní černé díry v jádru Mléčné dráhy byla k překvapení vědců objevena mladá hvězda X3a

Astronomové objevili v bezprostřední blízkosti supermasivní černé díry Sagittarius A* nezvykle mladou hvězdu. Nachází se v prostředí, ve kterém vědci považují vznik nových hvězd za nemožný. V jádru galaxie totiž panují příliš dynamické podmínky plné intenzivní radiace a gravitace.Hvězda X3a má stáří jen několik desítek tisíc let, což je ve vesmíru jen pouhý moment - například Slunce má věk 4,5 miliard let. X3a je 15x hmotnější než Slunce a také 10x větší, je tedy pravděpodobné, že se věku naší hvězdy ani nedožije.

Podle doktora Floriana Peißkeho existuje o několik světelných let dál od černé díry klidnější region, ve kterém je formování nových hvězd možné. Jedná se o prstenec plynů a prachu obklopující jádro galaxie, který je dost chladný a stíněný od radiace.

Pokud zde hvězda X3a vznikla, muselo za její existence dojít k výraznému přiblížení k černé díře. To by mohlo být způsobeno interakcí izolovaných oblaků plynů, případně jejich rozptýlením.

Součástí týmu vědců, kteří vydali studii k tomuto tématu, byl také doktor Michal Zajaček z Masarykovy univerzity v Brně, Vladimír Karas z Karlovy univerzity.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Sagittarius A*

tag icon
Další články z kategorie
Sagittarius A*
Načítám stránku...
x zrušit