do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

V disku prachu kolem protohvězdy DG Tauri astronomové našli první náznaky vzniku planet

Astronomové vedení Satoshi Ohashim prozkoumali pomocí observatoře ALMA protoplanetární disk u mladé hvězdy DG Tauri. Analýzou světla v různých vlnových délkách přišli na to, že ve vnější části disku jsou zrnka prachu větší než ve vnitřní části. Mohlo by to znamenat, že právě ve vnější části tohoto systému dojde ke vzniku prvních planet.Vznik planet

Planety vznikají z protoplanetárního disku hmoty, která rotuje kolem mladých hvězd. Tento materiál se gravitací srocuje do shluků, ze kterých časem vznikají nejprve menší tělesa a později protoplanety. Rodící se planety dál sbírají hmotu, která se nachází na jejich oběžné dráze kolem hvězdy, až tento prostor zcela vyčistí.
Proces vzniku planet vědci pozorují u mladých hvězd často právě pomocí submilimetrové observatoře ALMA, která je k tomu ideální. Doposud nejranější pozorovaná fáze jsou mezery v disku vytvořené vznikajícími planetami. 

Disk u hvězdy DG Tauri je nicméně bez takových struktur, proto si ho také vědci vybrali. Jejich cílem totiž bylo najít známky začátku vzniku nových planet. 

Podle některých teorií by mělo ke vzniku planet docházet nejprve v teplejší části disku blízko hvězdy. Nový výzkum však ukazuje, že by tomu mohlo být naopak, minimálně v některých případech.
Exoplanety: Vznik planet
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
DG Tauri 408.5 ly

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit