do not follow here
Lety do vesmíru < LIVING fUTURE

ESA se připravuje na únorový start druhého ATV modulu, Johannes Kepler

Podle původního plánu měl modul ATV-2 (automatic transfer vehicle), pojmenovaný po neměckém astronomovi a matematikovi Johannes Kepler, vyletět na oběžnou dráhu už koncem roku 2010. Na Mezinárodní astronomické konferenci v Praze se ale představitelé NASA, ESA a Roskosmosu domluvili na novém vzletovém a dokovacím řádu na ISS pro začátek roku 2011 a posunuli start ATV-2 až na únor.Johannes Kepler Automatic Transfer Vehicle by měl být podle aktuálního plánu vynesen raketou Ariane 5 do vesmíru 15. února. Jde o jubilejní 200. start evropské orbitální rakety a zároveň se jedná o nejtěžší náklad, který kdy Ariane 5 na oběžnou dráhu vynesla. K Mezinárodní vesmírné stanici dorazí ATV-2 26. února a dopraví na ni 7 tun zásob od paliva, přes vodu až po různé experimenty.

ATV-2 je po ATV Jules Verne druhou zásobovací lodí ESA, která míří k ISS, podle plánu by měl evropský ATV zamířit na orbitální stanici jednou každý rok. Vesmírné sondy ATV jsou nepilotované a dokují se stanicí samostatně, jsou však kontrolovány ze střediska operací ESA v Kourou a při dokování v únoru bude na ISS připraven italský astronaut Paolo Nespoli kdykoli dokování přerušit, pokud by se objevily nečekané problémy.

Rok 2011 je pro ESA do určité míry zlomový. Kromě už vyzkoušené a spolehlivé rakety Ariane 5 by na kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně měly začít operovat dvě další rakety, z Ruska zakoupený Soyuz a evropská Vega. ESA bude mít k dispozici tři rakety, které bude moci efektivněji využívat pro vynášení svých nákladů do vesmíru. Soyuz i Vega mají nižší nosnost než Ariane 5, budou tedy využívány pro mise, vynášející lehčí náklad na orbitální dráhu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Lety do vesmíru