Je planeta Venuše geologicky aktivní?

Orbitální vesmírná sonda ESA Venus Express přinesla v dubnu roku 2010 zatím nevýraznější indikaci geologické aktivity na Venuši. Druhá planeta sluneční soustavy je díky svým charakteristikám často označována za sesterskou k Zemi. Ačkoliv je podobně velká, její atmosféra je ale velmi hustá a teploty na povrchu dosahují výrazně vyšších teplot než na Zemi. Pro potvrzení geologické aktivity na planetě doposud neexistuje dostatek průkazných důkazů, několik faktorů tomu ale nasvědčuje.

Povrch Venuše

Povrch Venuše Data ze sondy Venus Express indikují, že špičky skalnatých útvarů na povrchu Venuše by mohly mít odlišné složení od svého okolí. Podle některých vědců by to mohl být důsledek nedávných lávových erupcí.Už dlouho vědci vědí, že na Venuši je příliš málo kráterů. Podle hustoty kráterů na povrchu lze na tělesech sluneční soustavy odhadnout, jak starý by mohl být. Například povrch Měsíce je hustě pokrytý krátery, to naznačuje, že na Měsíci neexistuje geologická aktivita, která by jej přetvářela. Naopak měsíc Jupitera Io, obsahuje minumum kráterů, protože je pokrytý sopkami, které neustále chrlí lávu a kontinuálně tak obměňují jeho povrch. 

Na Venuši je méně kráterů než by se dalo v této oblasti solárního systému očekávat, jak povrch Merkuru tak i Měsíce jsou jimi totiž pokryty výrazně víc, a to mají menší gravitaci, která k tělesu přitáhne méně asteroidů a komet. Znamená to, že by na Venuši mohly probíhat procesy, které materiál na jejím povrchu recyklují v roztaveném nitru planety?

"Máme nyní silné důkazy pro nedávné erupce na Venuši", říká Suzanne Smrekar, vědkyně v JPL, laboratoři NASA v Kalifornii, která se se svými kolegy zaměřila na tři oblasti na Venuši, které geologicky připomínají na Zemi velmi aktivní Havajské ostrovy. Analýzou dat z kamery VIRTIS umístěné na orbitální sondě Venus Express, zjistili, že oblasti kolem vrcholků tamních skalnatých výběžků mají jinou kompozici než jejich okolí.

Na Zemi láva ze sopečných erupcí reaguje s plyny v atmosféře a chemickými reakcemi mění své složení. Podobné procesy by měly probíhat i na Venuši, dokonce by mohly být i výraznější než na Zemi, díky vysokým teplotám, tlaku a hustotě její atmosféry. Už jen díky tomu, že jsou změny v kompozici detekovatelné, se vědci domnívají, že jde o důkaz nedávné aktivity, protože zatím nestihlo dojít k erozi. Podle odhadů by mohlo jít o erupce staré zhruba 2,5 milionu let, velmi pravděpodobně mladší. Ačkoliv se to může zdát příliš dlouhá doba, z pohledu života planety je to velmi nedávno.

Je však třeba mít stále na paměti, že nevyvratitelné důkazy doposud vědci nemají a pouze se snaží ze získaných dat extrapolovat reálnou situaci na vzdálené planetě. Nedostatek kráterů lze totiž vysvětlit také velmi hustou atmosférou, která chrání povrch od velkého množství asteroidů. Data ze sondy Venus Express zase udávají pouze světelnou odrazovost materiálu na povrchu, podle které vědci usuzují, že indikuje odlišné složení hornin. V otázce aktivní geologie planety Venuše tedy zůstává množství nevyjasněných faktů. S jistotou zatím nelze zjistit, zda aktuálně na povrchu Venuše existují aktivní lávové proudy nebo ne, na konečné zodpovězení otázky si tedy budeme muset, podobně jako u planety Mars, počkat na další měření vesmírných sond.

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Venuše

Podívejte se na videu, jak evropsko-japonská sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše

18. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

Podívejte se na videu, jak evropsko-japonská sonda BepiColombo proletěla kolem VenušeVesmírná sonda BepiColombo využila na svojí cestě k planetě Merkur gravitaci Venuše, aby korigovala svou oběžnou dráhu. Při tomto průletu 15. října operátoři mise využili příležitosti a vyzkoušeli některé z instrumentů určených pro průzkum Merkuru.

celý článek

Možný život na Venuši: astronomové detekovali v atmosféře sousední planety látku, kterou na Zemi produkují bakterie

14. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

Možný život na Venuši: astronomové detekovali v atmosféře sousední planety látku, kterou na Zemi produkují bakterieAstronomům se podařilo detekovat molekuly fosfanu v atmosféře planety Venuše. Jde o překvapivý objev, tato látka totiž na Zemi vzniká v průmyslových procesech nebo za přispění živých organismů. Pro detekovanou koncentraci v atmosféře Venuše zatím vědci nemají žádné jednoznačné vysvětlení. Mohla by vznikat v dosud neznámých chemických procesech, nebo by mohla být produktem živých organismů žijících v oblacích planety.

celý článek

Společnost Rocket Lab chce v roce 2023 podniknout první soukromou misi k Venuši

18. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

Společnost Rocket Lab chce v roce 2023 podniknout první soukromou misi k VenušiSpolečnost Rocket Lab dnes provozuje raketu Electron, která levně vynáší malé náklady na nízkou oběžnou dráhu Země. Společnost má nicméně ambicióznější plány, ať už se jedná o nabídku vynášení nákladu na oběžnou dráhu, nebo nově také mise za oběžnou dráhu Země.

celý článek

Vědci pozorují v atmosféře Venuše jevy, které na žádné jiné planetě zatím nebyly zaznamenány

8. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

Vědci pozorují v atmosféře Venuše jevy, které na žádné jiné planetě zatím nebyly zaznamenányV hloubi husté atmosféry Venuše, pouhých 50 kilometrů nad povrchem se vyskytuje narušení mraků dlouhé až 7 500 kilometrů. Tento jev nyní vědci zpětně identifikovali na snímcích starých 35 let. Extrémně hustá atmosféra sousední planety tak získává další unikát - podobný jev totiž na jiné planetě zatím pozorovaný nebyl.

celý článek

NASA vybrala čtyři možné mise k budoucímu průzkumu sluneční soustavy

15. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

NASA vybrala čtyři možné mise k budoucímu průzkumu sluneční soustavyV rámci programu Discovery vybrala NASA 4 mise, jejichž koncepty bude chtít rozvinout do většího detailu. Je mezi nimi vyslání sondy k Venuši, Tritonu, nebo měsíci Io. Každý z vědeckých týmů, které se do programu přihlásily, nyní dostane 3 miliony dolarů na rozvoj svých konceptů. NASA v příštím roce vybere jednu z těchto misí k realizaci.

celý článek

Nově objevená planetka 2020 AV2 je první, která obíhá Slunce zcela uvnitř oběžné dráhy Venuše

20. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Nově objevená planetka 2020 AV2 je první, která obíhá Slunce zcela uvnitř oběžné dráhy VenušeZe statisíců známých planetek ve sluneční soustavě obíhá zhruba jen 20 zcela uvnitř oběžné dráhy naší planety. Astronomové nyní našli první planetku, která obíhá Slunce zcela uvnitř oběžné dráhy Venuše. Jde zároveň o druhé nejbližší známé přírodní těleso ke Slunci, tím nejbližším je planeta Merkur.

celý článek

Nový výzkum naznačuje, že na Venuši jsou dnes aktivní sopky, kromě Země na jiné planetě nejsou

5. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Nový výzkum naznačuje, že na Venuši jsou dnes aktivní sopky, kromě Země na jiné planetě nejsouNový výzkum ukazuje na možnost, že lávové proudy na povrchu Venuše pozorované z oběžné dráhy by mohly být staré jen několik let. Pokud se tyto závěry potvrdí, stala by se Venuše po Zemi teprve druhou planetou ve sluneční soustavě, kde prokazatelně probíhají vulkanické procesy. Průzkum povrchu sousední planety však není snadný kvůli její velmi husté a toxické atmosféře.

celý článek