do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

Ruská strana vetovala návrh vědců z NASA na unikátní fotografickou misi u orbitální stanice

Aktualizováno: Američtí vědci navrhovali, aby se astronauti vydali Sojuzu, který je aktuálně zakotvený u ISS, několik set metrů od stanice, kde by ji mohli zvěčnit na kameře s vysokým rozlišením. Podle představitelů ruského vedení mise má ale tento nový model vesmírného plavidla Sojuz na své palubě nové systémy a inženýři nechtějí zkoušet nové věci dokud nebudou pořádně zajeté a až si budou jisti, že nedojde k neočekávanému chování některého ze subsystémů na lodi.Začátkem roku 2011 je u ISS rušno, u orbitální stanice jsou aktuálně zakotveny všechny vesmírné lodě, které jsou aktuálně na světě k dispozici. Japonský automatický modul HTV-2, evropský ATV-2, ruský Sojuz a americký raketoplán Discovery. Z tohoto důvodu část vědců z NASA a dalších agentur nedávno přišla s návrhem jak zachytit celý komplex i s vesmírnými plavidly na unikátní fotografii. Byl ale potřeba souhlas ruské části mise, která jej ale zamítla kvůli rizikům doprovázejícími podobnou misi.

Šlo by totiž o poměrně rizikovou operaci, kdy by došlo k oddělení ruského Sojuzu TMA-01M od ISS a odcestování do dostatečné vzdálenosti, aby mohly být pořízeny snímky celé stanice. Každá podobná manipulace s vesmírnou lodí s sebou ale vždy nese určité riziko, které by mohlo astronautům zabránit v návratu na stanici. Byli by pak nuceni přistát na Zemi, a to by na nějakou dobu snížilo počet obyvatel stanice na polovinu, nemluvě o následné cestě astronautů zpět na oběžnou dráhu, což není zrovna levné.

Obavy plynou ze zkušeností z roku 1995 u orbitální stanice Mir, kdy se ruští astronauti odpoutali od komplexu, aby zachytili unikátní kotvení raketoplánu Atlantis. Při oddělení raketoplánu ale došlo ke zkolabování staničního počítače, který musel být po znovuzakotvení restartován, naštěstí se tehdy nic vážného nestalo.

Podle některých manažerů v NASA je podstupování takového rizika zbytečné a nemůže vyvážit benefity takové operace. Přívrženci návrhu ale namítají, že podobná sestava už na ISS nikdy nebude a zvěčnění Mezinárodní vesmírné stanice se všemi vesmírnými moduly a raketoplánem je možné provést pouze nyní.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ISS

Načítám stránku...
x zrušit