do not follow here
Vesmírné sondy < LIVING fUTURE

Výzkumný satelit Glory se nepodařilo umístit na oběžnou dráhu, mise byla neúspěšná

Aktualizováno Po úspěšném startu rakety Taurus XL ze základny Vandenberg v Kalifornii zamířila vesmírná sonda Glory na oběžnou dráhu. Asi 6 minut po startu ale byla ředitelem Omarem Baezem vyhlášena pohotovost. Operátoři totiž nedostali potvrzení, že došlo k oddělení satalitu Glory od hlavice rakety Taurus XL. V NASA teď analyzují data z letu rakety a vypočítávají, kde v pacifickém oceánu, by mohl satelit po nezdařeném letu přistát, aby jej mohli vylovit.Za několik posledních měsíců se jedná už o několikátý nepodařený start rakety. K neúspěchu NASA lze přidat i problémy ruských a indických raket při startech na oběžnou dráhu Země. V minulém roce se problémy s umístěním satelitu na oběžnou dráhu nevyhnuly ani japonské vesmírné agentuře, jejíž vesmírná sonda Akatsuki proletěla kolem Venuše, kterou měla zkoumat. Tyto a další problémy téměř všech vesmírných agentur na světě nám připomínají, že technologie sloužící k dosažení vesmíru ještě nejsou zcela vyzrálé a s podobnými neúspěchy je asi třeba počítat.

Mise Glory měla zkoumat vliv slunečního záření a aerosolů v zemské atmosféře na klima na planetě. Jak Slunce, tak miniaturní částečky v atmosféře totiž ovlivňují množství energie, kterou Země přijímá, a to výraznou měrou ovlivňuje globální klima. 

Původní start mise Glory byl 23. února ale byl odložen, protože během posledních 15 minut odpočtu se na jednom ze senzorů objevila data, která si operátoři neuměli nijak vysvětlit, analýza problému ale překročila dobu startovacího okna a start byl odložen. Start rakety Taurus XL byl přesunut na pátek 4. března.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné sondy

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírné sondy
Načítám stránku...
x zrušit