do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Jak reálná je lunární kolonie vybudovaná v lávovém tunelu pod povrchem Měsíce?

Nedávné objevy lávových jeskyní japonskými a indickými vědci naznačují možnou budoucnost výstavby měsíční kolonie. Ačkoliv si zřejmě většina představuje lunární kolonii na povrchu Měsíce, dost možná tomu tak ve skutečnosti nebude, a kolonie vznikne pod jeho povrchem. Má to totiž množství nesporných výhod, které měsíční město přibližují k realitě.



Jedním z největších problémů je vesmírná radiace. Vesmír je plný podivných záření, které lidskému tělu i přístrojům škodí. Zdrojem těchto záření může být naše Slunce, ale i vzdálené pulsary, nebo jádra černých děr chrlící gamma záření. Uzavřená lávová jeskyně poskytuje přirozenou ochranu před těmito zářeními, to znamená, že není třeba vyvíjet štít, který by lunární kolonii chránil, a to přináší výrazné snížení nákladů na její výstavbu.

Nelze opomenout ani mikrometeority a podobný materiál, který obrovskými rychlostmi poletuje vesmírem a může představovat velké nebezpečí při srážce s vesmírnou lodí nebo kolonií. Na Zemi jsme chráněni atmosférou, ve které veškeré drobné objekty z vesmíru shoří a na povrch se nedostanou. Na Měsíci taková atmosféra není, a obydlená kolonie by byla v konstantním nebezpečí zásahu mikrometeoritem. Pod povrchem by ale byla kolonie chráněna podle odhadů až 40ti metrovým stropem. Opět výrazné zjednodušení konstrukce měsíční základny.

Mezi výhodami, které podzemní měsíční základna poskytuje, nelze opomenout stabilní prostředí v lávovém tunelu. Díky relativně stálé teplotě kolem -20 °C by nebyly kladeny tak vysoké nároky na materiál budov. Zjednodušení konstrukce kolonie přímo souvisí také s její velikostí a množstvím materiálu, který je třeba dopravit ze Země. Dá se předpokládat, že k výstavbě měsíční kolonie pod povrchem by mohly z velké části postačit materiály přítomné na Měsíci.

A kolik obyvatel by mohla taková měsíční kolonie ubytovat? Svou velikostí umožňuje jeskyně na Měsíci vystavět menší město třeba i s několika tisíci obyvatel. Nicméně není třeba se omezovat velikostí jeskyně, kolonie se dá vystavět i v nově uměle vytvořených tunelech. Další možností je také propojení s jiným lávovým tunelem, ten nalezený indickými vědci se totiž nachází v oblasti, kde vědci očekávají větší výskyt podobných podzemních prostor.

Galerie k článku

Více informací k tématu
    Líbil se Vám tento článek?
    Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
    Související článek

    Líbil se Vám tento článek?

    Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

    Další zprávy z kategorie
    Měsíc

    Načítám stránku...
    x zrušit