NASA udělala další krok ve vývoji vesmírného pohonu nové generace, na řadě jsou testy ve vesmíru

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA), konkrétně Johnsonovo vesmírné středisko (Johnson Space Center), které se soustředí na lidské lety do vesmíru, podepsalo dohodu se společností Ad Astra, která vyvíjí vesmírný pohon příští generace, VASIMR. Tato smlouva dává základ pro spolupráci obou stran při vývoji prvních dvou prototypů, které budou otestovány ve volném vesmíru.

VASIMR schéma

VASIMR schéma schématický nákres vesmírného pohonu VASIMR jak jej testovali vědci NASA v experimentu VASIMR Laboratory Experiment.Spolupráce mezi oběma subjekty probíhá už nějakou dobu, v roce 2007 byla podepsána první rámcová dohoda, která slouží jako základ k těm konkrétně mířeným jako je ta podepsaná 2. března 2011. Smlouva definuje spolupráci NASA a Ad Astra při výzkumu, analýze a vývoji vesmírného pohonu VASIMR, na kterém společnost Ad Astra pracuje od svého založení v roce 2005.

V rámci této dohody poskytne Ad Astra své studie využitelnosti pohonu VASIMR při různých vesmírných misích jako jsou cestování v zemském gravitačním poli, lety na Měsíc nebo do hlubokého vesmíru. Na druhou stranu bude NASA poskytovat konzultace a podporu při vývoji prototypů VF-200 pro testování ve vesmíru. Součástí podpory NASA by měla být spoluúčast na vývoji některých subsystémů, konzultace v oblasti vesmírného inženýrství, poskytnutí dopravy na oběžnou dráhu a také platformy pro otestování technologie VASIMR ve vesmíru. 

Touto platformou by měla být podle smlouvy buďto stanice ISS nebo vesmírná sonda. Jako pravděpodobnější se jeví varianta instalace prototypů na ISS, kde by měly zajišťovat korekce oběžné dráhy stanice. Mezinárodní vesmírná stanice je totiž aktuálně jediným místem ve vesmíru s dostatečným elektrickým výkonem pro testování dvou prototypů VF-200, současné vesmírné sondy mají příliš slabý výkon, a to i ty s nukleárním zdrojem energie.

Poslední odhady reálného testu pohonu VASIMR ve vesmíru hovoří o letech 2013 nebo 2014.

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie VASIMR

NASA rozdává další peníze, tentokrát nechá soukromé společnosti vyvinout nový vesmírný pohon

5. 12. 2011 (novější než zobrazený článek)

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vybral pět společností, které by měly přijít s koncepty pro demonstraci solárního elektrického pohonu. Celkem rozděluje tři miliony dolarů a očekává od zúčastněných společností report, ve kterém bude definován koncept mise demonstrující využití této nové technologie, která hraje klíčovou roli pro cestování astronautů za hranici nízké oběžné dráhy naší planety.

celý článek

Budoucnost průzkumu vesmíru, vědci z NASA přišli se strategií vývoje nových technologií

21. 8. 2011 (novější než zobrazený článek)

V NASA vznikla skupina TAAT (Technology Applications Assessment Team), jejímž cílem je identifikovat technologie, které jsou blízko reálnému testování a které by mohly sloužit při budování architektury pro rozvoj zkoumání vesmíru. Snahou skupiny má být hledání způsobů jak vést průzkum vesmíru co nejlevněji, relativně rychle se současnými nebo vyvíjenými technologiemi a prostředky. Jedním z požadavků byla také konzistence s již existujícími koncepty průzkumu vesmíru, kterých se NASA drží, mezi nimi také spolupráce s komerčními společnostmi.

celý článek

VIDEO: Prototyp vesmírného pohonu nové generace VASIMR při testu na plný výkon

20. 4. 2011 (novější než zobrazený článek)

Na videu můžete vidět prototyp vesmírného pohonu VX-200 vyvíjený společností Ad Astra při plném výkonu. S nově vyvinutým supravodivým magnetem vytváří magnetické pole o síle zhruba 2 tesla (podobně jako je například v magnetických rezonancích ve zdravotnických zařízeních). Inženýři ve společnosti Ad Astra vyvíjejí dva prototypy, VX-200 testují ve vakouvém prostředí s argonovým pohonem, druhým vyvíjeným prototypem je VF-200, který by měl být testován ve spolupráci s NASA na ISS.

celý článek

NASA plánuje testování vesmírného pohonu nové generace na ISS

19. 2. 2011

Doprava ve vesmíru vyžaduje vysoké rychlosti. Obrovské vzdálenosti mezi planetami jsou jednou z největších překážek, které brání tomu, aby k nim cestovali lidé. S aktuálně používanými technologiemi trvá cesta na Mars několik měsíců, například vesmírné sondě s robotem Curiosity, která se vypraví na Mars letos v listopadu, potrvá cesta k vedlejší planetě celých 9 měsíců. Tak dlouhý let by při cestě s lidskou posádkou znamenal nutnost obrovského množství zásob a výrazné navýšení všech rizik, která s sebou cestování vesmírem přináší.

celý článek