do not follow here
VASIMR < LIVING fUTURE

NASA udělala další krok ve vývoji vesmírného pohonu nové generace, na řadě jsou testy ve vesmíru

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA), konkrétně Johnsonovo vesmírné středisko (Johnson Space Center), které se soustředí na lidské lety do vesmíru, podepsalo dohodu se společností Ad Astra, která vyvíjí vesmírný pohon příští generace, VASIMR. Tato smlouva dává základ pro spolupráci obou stran při vývoji prvních dvou prototypů, které budou otestovány ve volném vesmíru.Spolupráce mezi oběma subjekty probíhá už nějakou dobu, v roce 2007 byla podepsána první rámcová dohoda, která slouží jako základ k těm konkrétně mířeným jako je ta podepsaná 2. března 2011. Smlouva definuje spolupráci NASA a Ad Astra při výzkumu, analýze a vývoji vesmírného pohonu VASIMR, na kterém společnost Ad Astra pracuje od svého založení v roce 2005.

V rámci této dohody poskytne Ad Astra své studie využitelnosti pohonu VASIMR při různých vesmírných misích jako jsou cestování v zemském gravitačním poli, lety na Měsíc nebo do hlubokého vesmíru. Na druhou stranu bude NASA poskytovat konzultace a podporu při vývoji prototypů VF-200 pro testování ve vesmíru. Součástí podpory NASA by měla být spoluúčast na vývoji některých subsystémů, konzultace v oblasti vesmírného inženýrství, poskytnutí dopravy na oběžnou dráhu a také platformy pro otestování technologie VASIMR ve vesmíru. 

Touto platformou by měla být podle smlouvy buďto stanice ISS nebo vesmírná sonda. Jako pravděpodobnější se jeví varianta instalace prototypů na ISS, kde by měly zajišťovat korekce oběžné dráhy stanice. Mezinárodní vesmírná stanice je totiž aktuálně jediným místem ve vesmíru s dostatečným elektrickým výkonem pro testování dvou prototypů VF-200, současné vesmírné sondy mají příliš slabý výkon, a to i ty s nukleárním zdrojem energie.

Poslední odhady reálného testu pohonu VASIMR ve vesmíru hovoří o letech 2013 nebo 2014.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
VASIMR

tag icon
Další články z kategorie
VASIMR
Načítám stránku...
x zrušit