Citlivé přístroje teleskopu Kepler nečekaně umožňují sledovat také nitra vzdálených hvězd

Hlavním cílem mise Kepler je hledání exoplanet, měřením jasnosti hvězd astronomové poznají, když extrasolární planeta projde před svojí hvězdou a způsobí tím mírný pokles v její zářivosti. Pokles v jasnosti vzdálené hvězdy je velmi malý a vyžaduje citlivé přístroje a přesné měření. Teleskop Kepler, který je ve vesmíru od roku 2009, je vybaven zrcadlem o průměru 1,4 metru a poskytuje díky němu tak citlivá měření, že umožňuje astronomům sledovat i jevy, se kterými před startem nepočítali.

Vesmírný teleskop Kepler

Vesmírný teleskop Kepler vesmírná observatoř NASA fungující mezi roky 2009 a 2018, jejímž úkolem bylo hledání exoplanet. Neustálým pozorováním zářivosti vybraných hvězd v souhvězdí Labutě hledal teleskop odchylky, které by mohly indikovat pohasnutí hvězdy v důsledku přechodu planety mezi teleskopem a vzdálenou hvězdou.Při pozorování změny jasnosti hvězd astronomové zaznamenávají pravidelné výkyvy v jasnosti, s pomocí teleskopů na Zemi podle těchto výkyvů určují velikost hvězdy a její hmotnost. V těchto oscilacích teď s pomocí sondy Kepler našli astronomové u hvězd ve fázi rudého obra další, menší výkyvy jasnosti, které doposud nepozorovali. 

Vědci tyto oscilace připisují gravitačním vlnám v nitru hvězd, s jejich pomocí mohou nahlédnout do jádra vzdálených hvězd a zkoumat hustotu a chemické procesy nitra rudých obrů. Data ze sondy Kepler také astronomům pomáhají určit, zda hvězda v termojaderné reakci ve svém jádru spaluje vodík nebo helium. Tuto schopnost doposud neměli a poskytuje tedy možnost zkoumat hvězdy podrobněji než kdy dříve.

Rudý obr je fáze hvězdy na konci jejího životního cyklu, její barva se změní na červenou a dochází k expanzi vnějších vrstev hvězdy. S pomocí nových pozorování mohou vědci zkoumat chování a složení hvězdy ve fázi, která čeká naše Slunce za pět miliard let.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Vesmír