Inženýři v NASA testují odolnost zrcadel pro vesmírný teleskop nové generace James Webb

V dubnu 2011 dorazila do vesmírného střediska Goddard primární a sekundární zrcadla vesmírného teleskopu Jamese Webba, která teď budou procházet důkladným kryogenickým testováním odolnosti. Cílem testování je ověřit, že se zrcadla budou v extrémně chladných podmínkách ve vesmíru chovat tak, jak je od nich očekáváno. Zejména nesmí docházet k žádné deformaci povrchu zrcadel, docházelo by totiž k rapidnímu snížení kvality výsledných fotografií vzdáleného vesmíru.

James Webb

James Webb inženýr NASA Ernie Wright se dívá na prvních 6 zrcadel teleskopu nové generace, která procházejí kryogenickým testování, při kterém se zjišťuje, zda materiál zrcadel vydrží extrémní podmínky chladného vesmírného prostředí.Vesmírný teleskop James Webb (JWST), pojmenovaný po řediteli NASA z doby letů Apollo, je společným projektem NASA, ESA a kanadské vesmírné agentury CSA. Měl by se od roku 2014 nebo 2015 stát nástupcem Hubblova vesmírného teleskopu. 

Hlavními úkoly teleskopu nové generace bude zkoumání světla prvních hvězd a galaxií, jejich vznik a evoluci, James Webb bude také zkoumat planetární systémy a možnost vzniku života v hlubokém vesmíru. Dohlédnout dále než kdykoliv předtím mu umožní soustava 18 šestiúhelníkových zrcadel tvořících 6,5 metrové primární zrcadlo. JWST bude snímat vzdálené vesmírné objekty v infračerveném a viditelném spektru elektromagnetického záření.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Vesmírné sondy