do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

Raketoplán zřejmě fotografii s ISS mít nikdy nebude, Rusové opět zamítli návrh NASA

Už podruhé Rusové odmítli návrh NASA na pořízení fotografií komplexu Mezinárodní vesmírné stanice společně s jedním z dosluhujících raketoplánů. Aktuální technika na orbitální stanici totiž takovou fotografii umožňuje pořídit pouze při oddokování ruského Sojuzu s lidskou posádkou, odlet několik set metrů od stanice a pořízení fotografií samotnými astronauty na palubě ruské vesmírné lodi. Je skutečně tak velký problém pořídit fotografii orbitálního komplexu?Podle všeho je to tak. Americká vesmírná agentura se už dvakrát pokoušela přesvědčit své ruské partnery o benefitech této operace, vypadá to ale, že fotografie raketoplánu s celou vesmírnou stanicí pořízena prostě nebude. 

Začínají se objevovat otázky proč vlastně stanice nedisponuje možností prozkoumání svého vnějšího trupu bez nutnosti vyslat astronauty vně komplexu. Postačilo by totiž malé na dálku ovládané zařízení, které by umělo obratně manévrovat a bylo vybaveno kamerou s jejíž pomocí by mohly být pořizovány snímky a přenášeno video. Malá fotografická sonda by mohla být vypouštěna ručně z jedné z přechodových komor a vracet na palubu by se mohla s pomocí robotického ramene, které by ji zachytilo.

Bohužel do poslední mise raketoplánu se zřejmě podobné zařízení na oběžnou dráhu nedostane. Aktuální termín startu raketoplánu Atlantis je plánován na konec června 2011.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ISS

Načítám stránku...
x zrušit