do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

Jak se pavoukům spřádají pavučiny ve vesmíru? A jak se mouchám létá ve stavu beztíže?

Společně s dalšími experimenty se na poslední misi raketoplánu Endeavour dostane na Mezinárodní vesmírnou stanici také biologický experiment CSI-05 (Commercial Generic Bioprocessing Apparatus Science Insert-05), jehož předmětem jsou pavouci a ovocné mušky. Tento pokus navazuje na předchozí pokusy s pavouky z roku 2008, který na ISS dopravil také raketoplán Endeavour (mise STS-126), hned je s sebou ale vzal zpět na Zemi. Tentokrát budou moci pavouci trénovat stavění svých pavučin ve stavu beztíže déle než měsíc.Oba pavouci, kteří jsou součástí experimentu, jsou Nefily kyjonohá (Nephila Clavipes) a spřádají své sítě trojrozměrně a asymetrické, na rozdíl od pavouků z předchozího experimentu, kteří byli vybráni právě pro své symetrické pavučiny pavučiny. Astronauti jim po jejich transferu z raketoplánu na stanici připraví stabilní teplotní a světelné podmínky simulující jejich přirozené prostředí a budou pozorovat chování pavouků a jejich adaptaci na mikrogravitaci.

Druhou součástí experimentu je samotná pavoučí potrava, ovocné mušky, které budou chovány separátně od pavouků. Vědci chtějí, jak jinak, pozorovat hlavně pohyb mušek a jejich adaptaci na mikrogravitační prostředí.

Experiment s pavouky ve vesmíru z roku 2008

Při experimentu z roku 2008 se pavouci postupně seznámili s novým prostředím a po několika ne příliš povedených pavučinách se každá další stále více podobala těm, které jejich druh spřádá na Zemi. Bohužel astronauti a natáčení videa nejdou dohromady a tak nám nezbývá než počkat, jestli letošní záběry nepřinesou něco zajímavějšího než pouhý statický pohled na terárium s rozmazanými čmáranicemi.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ISS

Načítám stránku...
x zrušit