Jak se pavoukům spřádají pavučiny ve vesmíru? A jak se mouchám létá ve stavu beztíže?

Společně s dalšími experimenty se na poslední misi raketoplánu Endeavour dostane na Mezinárodní vesmírnou stanici také biologický experiment CSI-05 (Commercial Generic Bioprocessing Apparatus Science Insert-05), jehož předmětem jsou pavouci a ovocné mušky. Tento pokus navazuje na předchozí pokusy s pavouky z roku 2008, který na ISS dopravil také raketoplán Endeavour (mise STS-126), hned je s sebou ale vzal zpět na Zemi. Tentokrát budou moci pavouci trénovat stavění svých pavučin ve stavu beztíže déle než měsíc.

Nephila Clavipes

Nephila Clavipes dva pavouci tohoto druhu jsou součástí experimentu CSI-05, při kterém hodlají astronauti na ISS pozorovat chování pavouků ve stavu beztíže.Oba pavouci, kteří jsou součástí experimentu, jsou Nefily kyjonohá (Nephila Clavipes) a spřádají své sítě trojrozměrně a asymetrické, na rozdíl od pavouků z předchozího experimentu, kteří byli vybráni právě pro své symetrické pavučiny pavučiny. Astronauti jim po jejich transferu z raketoplánu na stanici připraví stabilní teplotní a světelné podmínky simulující jejich přirozené prostředí a budou pozorovat chování pavouků a jejich adaptaci na mikrogravitaci.

Druhou součástí experimentu je samotná pavoučí potrava, ovocné mušky, které budou chovány separátně od pavouků. Vědci chtějí, jak jinak, pozorovat hlavně pohyb mušek a jejich adaptaci na mikrogravitační prostředí.

Experiment s pavouky ve vesmíru z roku 2008

Při experimentu z roku 2008 se pavouci postupně seznámili s novým prostředím a po několika ne příliš povedených pavučinách se každá další stále více podobala těm, které jejich druh spřádá na Zemi. Bohužel astronauti a natáčení videa nejdou dohromady a tak nám nezbývá než počkat, jestli letošní záběry nepřinesou něco zajímavějšího než pouhý statický pohled na terárium s rozmazanými čmáranicemi.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
ISS