do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Amerika se rozhoduje zda bude s Čínou spolupracovat ve vesmíru a při cestě na Mars

4. května před komisí pro obchod, spravedlnost a vědu prohlásil John Holdren, vědecký poradce Baracka Obamy, že prezident vidí Čínu jako potenciálního partnera pro pilotované vesmírné mise. "Civilní spolupráce v blízké budoucnosti by mohla otevřít dveře dalším společným krokům USA a Čínské lidové republiky ve vesmíru, kterým by mohla být dokonce cesta na Mars." Až nastane čas, kdy lidé poletí na rudou planetu, půjde o nesmírně drahou záležitost a podle Obamy stojí za to přemýšlet nad tím, zda do této mise půjdou Američané jako jeden národ, nebo se pokusí o mezinárodní spolupráci s Čínou a dalšími státy. Nicméně cesta lidí na Mars je zatím hudbou daleké budoucnosti a jakákoliv spolupráce s Čínou při této misi je prozatím pouhá spekulace a bude záležet na aktuálních vzájemných vtazích Ameriky a Číny.Do diskuze vstoupil také republikánský kongresman Frank Wolf, který je známý svými výhradami k Číně a její vládě a který komisi, která rozhoduje o financích pro NASA, předsedá. Podle něj je přímo skandální, že prezident uvažuje o spolupráci s komunistickým režimem, který často nehledí na lidská práva. Navíc samotný čínský vesmírný program je zřejmě z velké části realizován hlavně čínskou lidovou armádou. "Dokud budu dýchat, budeme to tu řešit a budeme o tom mluvit, ať je v Bílém domě republikán nebo demokrat. Tohle je zásadně nemorální!" prohlásil kongresman Wolf při opakovaném bouchání pěstí do stolu.

V reakci na vystoupení Wolfa dodal Holdren, že respektuje jeho zanícení pro upozorňování na porušování lidských práv v Číně, nicméně uvažovaná spolupráce s Čínou by podle něj byla pouze v takové míře, aby to vyhovovalo zájmům Spojených států. Podobně jako když prezident Reagan na konci 80. let označoval sovětský svaz za říši zla ale v národním zájmu pokračoval ve vědecké spolupráci s komunistickým blokem.

Nedávno přijatá legislativa, ale zabraňuje americké vládě jakoukoliv spolupráci s Čínou v oblastech, které má na starosti komise, které Wolf předsedá, tedy také průzkum vesmíru. Republikánský kongresman John Culberson z Texasu podpořil svého kolegu a varoval, že pokud kdokoliv z Bílého domu nebo z NASA bude s Čínou nebo nějakou čínskou společností spolupracovat, přijde o finance a bude muset řešit velký problém.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit