do not follow here
Raketoplán < LIVING fUTURE

Poslední mise raketoplánu Endeavour: raketoplán po poledni zakotvil u ISS

Po pondělním startu a téměř celodenní cestě zakotvil dnes krátce po poledni raketoplán Endeavour u Mezinárodní vesmírné stanice. Manévry prováděl pilot raketoplánu Gregory H. Johnson ve výšce 350 kilometrů nad Chile. Astronauti se nyní připravují na vstup na ISS, který by měl společně s tradičním uviítacím ceremoniálem proběhnout dnes ve 14:36.Během úterka posádka zkontrolovala tepelný štít raketoplánu, zda nebyl při startu poškozen. Využila k tomu senzorů připevněných na konci robotického ramene. Kromě toho astronauti také provedli kontrolu a finální přípravu vesmírných obleků pro práci ve volném prostoru, která je po zakotvení u ISS čeká.

Jde o několikrát odloženou poslední misi Endeavouru ve vesmíru, po této cestě bude vyřazen z provozu a vystaven v muzeu v Los Angeles. Během noci na pondělí byla nosná raketa raketoplánu raketoplánu natankována téměř 2 miliony litrů paliva. Pravděpodobnost vhodného počasí byla kolem 70 %, raketoplán ale nakonec bez problémů odstartoval na čas. 

Endeavour kromě jiného veze na ISS dvou miliardový fyzikální experiment AMS-2, nebo biologické experimenty. Pomyslným dalším členem posádky je také figurka českého krtečka, který se tak stane prvním českým plyšákem ve vesmíru. Během své 16 denní cesty dojde také na testování nového navigačního systému pro budou vesmírné lodě, které budou mít za cíl Mezinárodní kosmickou stanici.

Sledujte průběh mise živě na NASA TV: http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.htmlO průběhu mise STS-134 vás budeme na livingfuture.cz průběžně informovat.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Raketoplán

Načítám stránku...
x zrušit