do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

Mezinárodní tým astronomů ohlásil objev zcela nové třídy planet

Tým vědců z Nového Zélandu, Japonska a Francie s podporou NASA zkoumali oblast obklopující střed Mléčné dráhy a hledali efekty vlivu gravitace velkých těles. Tělesa jako černé díry, hvězdy nebo planety svou obrovskou gravitací totiž lámou paprsky světla čímž vytváří efekt gravitační čočky, která zesiluje světlo z hvězd nacházejících se za sledovaným objektem. Tohoto efektu je často využíváno při pozorování extrémně vzdálených galaxií, tentokrát se ale vědci zaměřili na bližší objekty a podařilo se jim objevit 10 exoplanet, které neobíhají žádnou hvězdu, ale samotné galaktické jádro.



Astronomové pod vedením Takahiro Sumi z Osacké univerzity využili toho, že například u černých děr je efekt gravitační čočky výraznější než u hvězd, u objektů ještě menších už dochází pouze k malému lámání paprsků světla. A na ty se vědci zaměřili, v letech 2006 a 2007 se jim podařilo pomocí pozemních teleskopů na Novém Zélandu detekovat deset takových objektů, které odpovídají zhruba velikosti Jupiteru.

Francouzský astronom David Benett, který se na studii podílel, popisuje objevené objekty jako zcela novou třídu planet. Podle něj zřejmě vznikly v blízkosti hvězd, ale gravitační síly hvězdy a dalších planet je vymrštily do volného vesmíru, kterým od té doby bloudí (odtud také pojem sirotčí planety, který se pro tato tělesa také používá). Je však možné, že tyto objekty mohly vzniknout podobně jako hvězdy, smrštěním plynů a dalšího materiálu do středu, výsledné těleso však nemělo dostatečnou masu a nedošlo k zažehnutí termojaderné reakce charakteristické pro hvězdy. 

Některými charakteristikami tato tělesa připomínají hnědé trpaslíky, což jsou příliš malé, nikdy nezažehnuté hvězdy. Některými jinými vlastnostmi zase připomínají velké planety jako je Jupiter, nebo masivní plynní obři detekovaní u vzdálených hvězd. Nakonec je také možné, že skupina nalezených objektů je mixem hnědých trpaslíků a exoplanet vymrštěných od svých mateřských hvězd.

Studie se zaměřila na pouze objekty větší než například Saturn a nezmiňuje se tedy o kamenných planetách podobných Zemi. Někteří astronomové ale odhadují, že menší kamenné planety by mohly být z nestabilních hvězdných systémů vymršťovány relativně častěji než obrovští plynní obři a doufají, že v budoucnu budou schopni detekovat i tato menší tělesa. Pomoci by jim v tom mohla plánovaná mise NASA WFIRST (Wide Field Infrared Survey Telescope), která by měla být schopná detekovat mimojiné také malé gravitační čočky.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Vesmír
Načítám stránku...
x zrušit